• e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep
  • EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep
  • The Princeton Review
    FREE GMAT Exam
    Know how you'd score today for $0

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    The Princeton Review
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT
  • Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh
  • Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep

Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes...

This topic has 1 expert reply and 0 member replies

Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes...

Post
Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a large bag of breakfast cereal. Raisins cost $1.11 per pound and flakes cost $0.90 per pound. What most the grocer charge for a pound of the cereal to make a profit of 21 cents per pound?

A. $0.99
B. $1.00
C. $1.07
D. $1.20
E. $1.21

The OA is D.

Please, can any expert explain this PS question for me? I tried to solve it but I can't get the correct answer. I need your help. Thanks.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag

GMAT/MBA Expert

Legendary Member
Joined
14 Jan 2015
Posted:
2667 messages
Followed by:
121 members
Upvotes:
1153
GMAT Score:
770
Post
swerve wrote:
Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a large bag of breakfast cereal. Raisins cost $1.11 per pound and flakes cost $0.90 per pound. What most the grocer charge for a pound of the cereal to make a profit of 21 cents per pound?

A. $0.99
B. $1.00
C. $1.07
D. $1.20
E. $1.21

The OA is D.

Please, can any expert explain this PS question for me? I tried to solve it but I can't get the correct answer. I need your help. Thanks.
Cost of three pounds of raisins: 3 * 1.11 = 3.33
Cost of four pounds of cornflakes: 4 * .90 . = 3.60
Total cost of 7 pounds of cereal = 3.33 + 3.60 = 6.93
Cost per pound = 6.93/7 = .$99

To make a profit of $.21, they'd have to charge .99 + .21 = $1.20. The answer is D

_________________
Veritas Prep | GMAT Instructor

Veritas Prep Reviews
Save $100 off any live Veritas Prep GMAT Course

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Enroll in a Veritas Prep GMAT class completely for FREE. Wondering if a GMAT course is right for you? Attend the first class session of an actual GMAT course, either in-person or live online, and see for yourself why so many students choose to work with Veritas Prep. Find a class now!

Top First Responders*

1 Jay@ManhattanReview 81 first replies
2 Brent@GMATPrepNow 67 first replies
3 fskilnik 54 first replies
4 GMATGuruNY 37 first replies
5 Rich.C@EMPOWERgma... 13 first replies
* Only counts replies to topics started in last 30 days
See More Top Beat The GMAT Members

Most Active Experts

1 image description fskilnik

GMAT Teacher

201 posts
2 image description Brent@GMATPrepNow

GMAT Prep Now Teacher

155 posts
3 image description Scott@TargetTestPrep

Target Test Prep

105 posts
4 image description Jay@ManhattanReview

Manhattan Review

97 posts
5 image description GMATGuruNY

The Princeton Review Teacher

91 posts
See More Top Beat The GMAT Experts