BREAKING: Target Test Prep releases Brand New 2026 On Demand GMAT prep course

Redeem

Target Test Prep · GMAT

Choose how you want to prepare

Learn live with an expert or move at your own pace. Every option includes the complete TTP study system.

★★★★★5.0563 reviews
Newsweek Readers’ Choice Awards 2026 winner: Target Test Prep, #1 Test Prep
NEWSWEEK READERS’ CHOICE AWARDS 2026

Target Test Prep was voted #1 Best Test Prep in the 2026 Newsweek Readers’ Choice™ Awards.

GMATLiveTeach Starts Oct 17
Chris Peckover, Target Test Prep GMAT expert
LIVE ONLINE CLASSES

Get Ready for GMAT Test Day Faster with Live Online Classes

with Chris Peckover, 100th-Percentile GMAT Scorer

Oct 17 · Chris Peckover
Sat · 11:00 AM to 2:00 PM ET
Oct 20 · Chris Peckover
Tue, Thu · 8:00 to 10:00 PM ET
Oct 25 · Josh Braslow
Sun · 1:00 to 4:00 PM ET
Included
40 hours of live online classes + 6 months of TTP OnDemand
  • Attend the first class for free
  • Every class is recorded, so you never fall behind
View classes & enroll
Limited seats availableTarget Test Prep
EALiveTeachOnDemand 5 seats left Start anytime
EXECUTIVE ASSESSMENT

Target Test Prep EA OnDemand

Self-paced EA prep. Study on your schedule.

Logan Thompson
EXECUTIVE ASSESSMENT

Sep 6 to Dec 6, 2026

with Logan Thompson

165+ EA score guarantee
$05-day trial no automatic billing
Schedule
Sun · 9:30 AM to 12:30 PM ET
Included
40 hours of live online classes plus six months of access to the complete TTP EA OnDemand course.
  • 165+ EA Score Guarantee
  • 4,100+ Quant, Verbal, and Integrated Reasoning practice questions
  • 400+ hours of in-depth video lessons
  • 3,000+ step-by-step video solutions
View EA class & enroll Start free 5-day trial
Limited cohort · enrollment openTrial includes full course accessTarget Test Prep
GMATOnDemand Start anytime
SELF-PACED MASTERCLASS

Target Test Prep GMAT OnDemand

Complete access from day one. Study on your schedule.

715+ score guarantee
$0to start then $127/mo
  • Personalized study plan and analytics
  • Thousands of lessons and practice questions

Compare the format, schedule, and included access before enrolling. Prices and seat counts shown reflect the supplied offer details.

CR-Fresh potatoes

Expert replies
by gmat009 » Sat Sep 27, 2008 5:11 pm
Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag, whereas dehydrated instant potatoes cost, on average, about $3 per pound. It can be concluded that some consumers will pay 15 times as much for convenience, since sales of this convenience food continue to rise.
Which of the following, if true, indicates that there is a major flaw in the argument above?
(A) Fresh potatoes bought in convenient 2-pound bags are about $1 a bag, or 2 1/2 times more expensive than fresh potatoes bought in 10-pound bags.
(B) Since fresh potatoes are 80 percent water, one pound of dehydrated potatoes is the equivalent of 5 pounds of fresh potatoes.
(C) Peeled potatoes in cans are also more expensive than the less convenient fresh potatoes.
(D) Retail prices of dehydrated potatoes have declined by 20 percent since 1960 to the current level of about $3 a pound.
(E) As a consequence of labor and processing costs, all convenience foods cost more than the basic foods from which they are derived.
Join the discussion
Source: — Critical Reasoning |

by stop@800 » Sun Sep 28, 2008 11:04 am
The conclusion is
that ppl are paying more, 15 times more for convenience.

this is judges as sales is increasing

not we need to find a flw
ie something which make make the conclusion invalid

how about if I prove that the cost is not too much
its actually not 15 times

as option c does
as per C
ppl are just paying 3 times...

rest all options can be easily invalidated...

Hope it helps
Join the discussion

by gmat009 » Sun Sep 28, 2008 12:59 pm
stop@800 wrote:The conclusion is
that ppl are paying more, 15 times more for convenience.

this is judges as sales is increasing

not we need to find a flw
ie something which make make the conclusion invalid

how about if I prove that the cost is not too much
its actually not 15 times

as option c does
as per C
ppl are just paying 3 times...

rest all options can be easily invalidated...

Hope it helps
OA is B
Join the discussion

Re: CR-Fresh potatoes

by codesnooker » Sun Sep 28, 2008 1:44 pm
gmat009 wrote:Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag, whereas dehydrated instant potatoes cost, on average, about $3 per pound. It can be concluded that some consumers will pay 15 times as much for convenience, since sales of this convenience food continue to rise.
Which of the following, if true, indicates that there is a major flaw in the argument above?
(A) Fresh potatoes bought in convenient 2-pound bags are about $1 a bag, or 2 1/2 times more expensive than fresh potatoes bought in 10-pound bags.
(B) Since fresh potatoes are 80 percent water, one pound of dehydrated potatoes is the equivalent of 5 pounds of fresh potatoes.
(C) Peeled potatoes in cans are also more expensive than the less convenient fresh potatoes.
(D) Retail prices of dehydrated potatoes have declined by 20 percent since 1960 to the current level of about $3 a pound.
(E) As a consequence of labor and processing costs, all convenience foods cost more than the basic foods from which they are derived.
According to PowerScore CR Bible, this question belongs to family 2. i.e. we need to find the flaw in the conclusion by considering each answer choice as 100% correct.

If we look at the choice (B), it states that

1 Pound of Dehydrated potatoes = 5 pound of fresh potatoes.

That means, 2 pound of dehydrated potatoes = 10 pound of fresh potatoes. It means consumer will pay actually paying 6$ for the equivalent of 10 pounds of fresh potatoes. So, rate is increased by 3 times instead of 15 times.

Hence choose (B)

Option (C) is out of scope, because it talks about Peeled potatoes, which is out of scope in this context.

Hope this helps...
Join the discussion

Re: CR-Fresh potatoes

by gmat009 » Sun Sep 28, 2008 1:48 pm
codesnooker wrote:
gmat009 wrote:Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag, whereas dehydrated instant potatoes cost, on average, about $3 per pound. It can be concluded that some consumers will pay 15 times as much for convenience, since sales of this convenience food continue to rise.
Which of the following, if true, indicates that there is a major flaw in the argument above?
(A) Fresh potatoes bought in convenient 2-pound bags are about $1 a bag, or 2 1/2 times more expensive than fresh potatoes bought in 10-pound bags.
(B) Since fresh potatoes are 80 percent water, one pound of dehydrated potatoes is the equivalent of 5 pounds of fresh potatoes.
(C) Peeled potatoes in cans are also more expensive than the less convenient fresh potatoes.
(D) Retail prices of dehydrated potatoes have declined by 20 percent since 1960 to the current level of about $3 a pound.
(E) As a consequence of labor and processing costs, all convenience foods cost more than the basic foods from which they are derived.
According to PowerScore CR Bible, this question belongs to family 2. i.e. we need to find the flaw in the conclusion by considering each answer choice as 100% correct.

If we look at the choice (B), it states that

1 Pound of Dehydrated potatoes = 5 pound of fresh potatoes.

That means, 2 pound of dehydrated potatoes = 10 pound of fresh potatoes. It means consumer will pay actually paying 6$ for the equivalent of 10 pounds of fresh potatoes. So, rate is increased by 3 times instead of 15 times.

Hence choose (B)

Option (C) is out of scope, because it talks about Peeled potatoes, which is out of scope in this context.

Hope this helps...
What is the flaw.
Reason you have given, looks like you are supporting the argument.
Join the discussion

Re: CR-Fresh potatoes

by codesnooker » Sun Sep 28, 2008 2:00 pm
gmat009 wrote:
What is the flaw.
Reason you have given, looks like you are supporting the argument.
The author states that some consumers are ready to pay 15 times for convince product. Whereas in option (B), it is clear that consumers are paying 3 times rather than 15 times for the convince product.

So flaw in the conclusion is multiplier value of the price of the convince product to the normal product.

Let me know, if it still not clear.
Join the discussion

by stop@800 » Mon Sep 29, 2008 2:43 am
gmat009 wrote:
stop@800 wrote:The conclusion is
that ppl are paying more, 15 times more for convenience.

this is judges as sales is increasing

not we need to find a flw
ie something which make make the conclusion invalid

how about if I prove that the cost is not too much
its actually not 15 times

as option c does
as per C
ppl are just paying 3 times...

rest all options can be easily invalidated...

Hope it helps
OA is B
gmat009, I justified B only.
However by mistake I wrote C

Pl see the explanation, ull get ur ans
Join the discussion

by gmat009 » Mon Sep 29, 2008 8:33 am
Thanks everyone, I got it
Join the discussion

by NSNguyen » Sun Oct 05, 2008 8:07 am
IMO: B
rest out of scope
Please share your idea and your reasoning :D
https://bmnmed.com/home/
https://nguyensinguyen.vietnam21.org
Join the discussion

by Sanibelmassage » Wed Aug 15, 2012 12:44 pm
Thanks for the info, that I cOuld not find elsewhere, that ;5# fresh equals one# dried....this will help me a lot
Join the discussion

by hjafferi » Wed Aug 22, 2012 5:53 am
IMO B

Rest are out of scope.
Join the discussion