• NEW! FREE Beat The GMAT Quizzes
    NEW! FREE Beat The GMAT Quizzes
    NEW! FREE Beat The GMAT Quizzes
    Hundreds of Questions Highly Detailed Reporting Expert Explanations TAKE A FREE GMAT QUIZ
  • 7 CATs FREE!
    If you earn 100 Forum Points

    Engage in the Beat The GMAT forums to earn
    100 points for $49 worth of Veritas practice GMATs FREE

    Veritas Prep
    VERITAS PRACTICE GMAT EXAMS
    Earn 10 Points Per Post
    Earn 10 Points Per Thanks
    Earn 10 Points Per Upvote
    REDEEM NOW

The main ingredient in a certain prescription drug capsule

This topic has 3 expert replies and 0 member replies

The main ingredient in a certain prescription drug capsule

Post

Timer

00:00

Your Answer

A

B

C

D

E

Global Stats

Difficult



Source: GMAT Prep

The main ingredient in a certain prescription drug capsule cost $500 per kilogram. If each capsule contains 600 milligrams of ingredient, what is the cost of the ingredient in a capsule? (1 kilogram = 10^6 milligrams)

A. $0.30
B. $0.83
C. $1.20
D. $3.00
E. $3.33

The OA is A.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag

GMAT/MBA Expert

Post
BTGmoderatorLU wrote:
Source: GMAT Prep

The main ingredient in a certain prescription drug capsule cost $500 per kilogram. If each capsule contains 600 milligrams of ingredient, what is the cost of the ingredient in a capsule? (1 kilogram = 10^6 milligrams)

A. $0.30
B. $0.83
C. $1.20
D. $3.00
E. $3.33.
Each capsule contains 600 milligrams of ingredient.
10⁶ milligrams = 1 kilogram.
1 kilogram of ingredient = 500 dollars.

To determine the cost per capsule, we must use the relationships above to convert 600 milligrams into dollars:
(600 milligrams) * (1 kilogram)/(10⁶ milligrams) * (500 dollars)/(1 kilogram) = (600*500)/10⁶ = 300000/1000000 = 0.3.

The correct answer is A.

_________________
Mitch Hunt
Private Tutor for the GMAT and GRE
GMATGuruNY@gmail.com

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "UPVOTE" icon.

Available for tutoring in NYC and long-distance.
For more information, please email me at GMATGuruNY@gmail.com.
Student Review #1
Student Review #2
Student Review #3

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Free GMAT Practice Test How can you improve your test score if you don't know your baseline score? Take a free online practice exam. Get started on achieving your dream score today! Sign up now.

GMAT/MBA Expert

Elite Legendary Member
Joined
23 Jun 2013
Posted:
10197 messages
Followed by:
496 members
Upvotes:
2867
GMAT Score:
800
Post
Hi All,

We're told that the main ingredient in a certain prescription drug capsule cost $500 per kilogram. If each capsule contains 600 milligrams of ingredient, what is the cost of the ingredient in a capsule? (1 kilogram = 10^6 milligrams). This is a 'unit conversion' question and comes down to basic Arithmetic. You can do the math in a number of different ways - and if you're concerned about manipulating "big numbers", then you can do several 'smaller decimal shifts' instead.

Since $500 = 1 kilogram = 1,000,000 milligrams
$500 = 1,000,000 milligrams
$50 = 100,000 milligrams
$5 = 10,000 milligrams
$0.50 = 1,000 milligrams

We're asked what 600 milligrams of the drug would cost. Since 600 is less than 1,000 we know that we'll spend LESS than $0.50 on the drug. There's only one answer that fits...

Final Answer: A

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich

_________________
Contact Rich at Rich.C@empowergmat.com

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Post
BTGmoderatorLU wrote:
Source: GMAT Prep

The main ingredient in a certain prescription drug capsule cost $500 per kilogram. If each capsule contains 600 milligrams of ingredient, what is the cost of the ingredient in a capsule? (1 kilogram = 10^6 milligrams)

A. $0.30
B. $0.83
C. $1.20
D. $3.00
E. $3.33

The OA is A.
We can use a proportion to solve this problem. Letting x be the cost, in dollars, per 600-mg capsule, we have:

$500/1 kg = $x/600 mg

Before we can cross multiply, we need the denominators to have the same units. Since we are given 1 kg = 10^6 mg, we have:

$500/10^6 mg = x/600 mg

500/10^6 = x/600

(10^6)(x) = 500(600)

1,000,000(x) = 300,000

10x = 3

x = 0.3

Thus, the cost is $0.30 per capsule.

Answer: A

_________________

Scott Woodbury-Stewart
Founder and CEO
scott@targettestprep.com



See why Target Test Prep is rated 5 out of 5 stars on BEAT the GMAT. Read our reviews

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
  • The Princeton Review
    FREE GMAT Exam
    Know how you'd score today for $0

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    The Princeton Review
  • e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer
  • Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep
  • Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors
  • Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep
  • EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT

Top First Responders*

1 Brent@GMATPrepNow 41 first replies
2 Ian Stewart 37 first replies
3 Jay@ManhattanReview 32 first replies
4 GMATGuruNY 26 first replies
5 Scott@TargetTestPrep 14 first replies
* Only counts replies to topics started in last 30 days
See More Top Beat The GMAT Members

Most Active Experts

1 image description Scott@TargetTestPrep

Target Test Prep

199 posts
2 image description Max@Math Revolution

Math Revolution

92 posts
3 image description Brent@GMATPrepNow

GMAT Prep Now Teacher

74 posts
4 image description GMATGuruNY

The Princeton Review Teacher

45 posts
5 image description Ian Stewart

GMATiX Teacher

43 posts
See More Top Beat The GMAT Experts