• NEW! FREE Beat The GMAT Quizzes
    NEW! FREE Beat The GMAT Quizzes
    NEW! FREE Beat The GMAT Quizzes
    Hundreds of Questions Highly Detailed Reporting Expert Explanations TAKE A FREE GMAT QUIZ
  • 7 CATs FREE!
    If you earn 100 Forum Points

    Engage in the Beat The GMAT forums to earn
    100 points for $49 worth of Veritas practice GMATs FREE

    Veritas Prep
    VERITAS PRACTICE GMAT EXAMS
    Earn 10 Points Per Post
    Earn 10 Points Per Thanks
    Earn 10 Points Per Upvote
    REDEEM NOW

Maria can either buy a basket that contains P pounds of

This topic has 1 expert reply and 1 member reply

Maria can either buy a basket that contains P pounds of

Post

Timer

00:00

Your Answer

A

B

C

D

E

Global Stats

Difficult



Maria can either buy a basket that contains P pounds of apples for $16.50 or buy p pounds of apples at $0.95 per pound. Doe it cost Maria more to buy the basket of apples than to buy p pounds of apples at $0.95 per pound?

(1) The basket contains less than 20 pounds of apples
(2) It would cost maria a total of $18.05 to buy p+4 pounds of apples at $0.95 per pound.

OA B

Source: GMAT Prep

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag

GMAT/MBA Expert

Post
The basket costs $16.50, and the p pounds of apples cost $0.95p. We want to know which of those figures is larger.

Statement 1 is irrelevant, since we don't care how many apples are in the basket -- we already know the basket costs $16.50. What we need is information about the p pounds of apples.

Statement 2 tells us what Maria spends if she buys 4 more pounds of apples than she actually bought. Buying 4 pounds of apples will cost (4)(0.95) = 4 - 0.20 = 3.80, so if she bought p+4 pounds of apples, she'd spend exactly $3.80 more than she'll spend buying p pounds of apples. If p+4 pounds will cost her $18.05, then p pounds will cost her $14.25 (18.05 - 3.80). So the basket is more expensive, and Statement 2 is sufficient, and the answer is B.

Of course, the actual calculation of the cost of the p pounds of apples here is unnecessary in DS, as long as you can see that the calculation will lead to a number.

_________________
If you are looking for online GMAT math tutoring, or if you are interested in buying my advanced Quant books and problem sets, please contact me at ianstewartgmat at gmail.com

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Post
Statement 1: The basket contains less than 20 pounds of apples - this implies that the total pounds of apple in the basket could be any value between 0 and 20. Moreover, the value of P is unknown and the cost cannot be compared. Hence, statement 1 is INSUFFICIENT

Statement 2: It will cost Maria a total of $18.05 to buy p+4 pounds of apple at $0.95 per pound.
Total pounds = p+4
Price per pound = $0.95
Total cost = (Price per pound) * (total pound)
where the total cost = $18.05

So, $18.05 = $0.95 * (p+4)
18.05 = 0.95p + 3.8
18.05 - 3.8 =0.95p
p = 14.25/0.95 = 15 pounds

15 pounds of apple at $0.95 = 0.95 * 15 = $14.25
Basket of apple = $16.50.

It cost more to buy a basket of apple than to buy p-pound of apple (15) at $0.95 per pound. Hence, statement 2 is SUFFICIENT.

Statement 2 alone is sufficient. Thus, the correct answer is Option B

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep
  • Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep
  • EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT
  • The Princeton Review
    FREE GMAT Exam
    Know how you'd score today for $0

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    The Princeton Review
  • Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors

Top First Responders*

1 Ian Stewart 59 first replies
2 Brent@GMATPrepNow 59 first replies
3 Jay@ManhattanReview 53 first replies
4 GMATGuruNY 30 first replies
5 ceilidh.erickson 20 first replies
* Only counts replies to topics started in last 30 days
See More Top Beat The GMAT Members

Most Active Experts

1 image description Scott@TargetTestPrep

Target Test Prep

188 posts
2 image description Max@Math Revolution

Math Revolution

90 posts
3 image description Brent@GMATPrepNow

GMAT Prep Now Teacher

88 posts
4 image description Ian Stewart

GMATiX Teacher

68 posts
5 image description Jay@ManhattanReview

Manhattan Review

61 posts
See More Top Beat The GMAT Experts