• NEW! FREE Beat The GMAT Quizzes
    NEW! FREE Beat The GMAT Quizzes
    NEW! FREE Beat The GMAT Quizzes
    Hundreds of Questions Highly Detailed Reporting Expert Explanations TAKE A FREE GMAT QUIZ
  • 7 CATs FREE!
    If you earn 100 Forum Points

    Engage in the Beat The GMAT forums to earn
    100 points for $49 worth of Veritas practice GMATs FREE

    Veritas Prep
    VERITAS PRACTICE GMAT EXAMS
    Earn 10 Points Per Post
    Earn 10 Points Per Thanks
    Earn 10 Points Per Upvote
    REDEEM NOW

GMATPrep Apples

This topic has 12 member replies

GMATPrep Apples

Post
Pat bought 5 lbs. of apples. How many pounds of pears could Pat have bought for the same amount of money?

(1) One pound of pears costs $0.50 more than one pound of apples.

(2) One pound of pears costs 1 1/2 times as much as one pound of apples.


Thanks for your help!

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Senior | Next Rank: 100 Posts Default Avatar
Joined
11 Jul 2008
Posted:
58 messages
Upvotes:
4
Test Date:
8/16/2008
Target GMAT Score:
730+
Post
A = spending on apples
Qa = quantity of apples
Pa = price of apples

Z = spending on pears
Qz = quantity of pears
Pz = price of pears

so...

A = Qa * Pa <--- this is the amount of money he will have to spend on pears

Z=A <--- given in the stem

Qz = (5 * Pa ) / Pz <--- we are given Qa=5 in stem.

1) Pz = Pa + .50 <-- Insufficient because we can't solve for Pz or Pa

2) Pz = (3/2)Pa <-- Insufficient because we can't solve for Pz or Pa

Together we have the system of equations and can plug in Pa and Pz to find Qz

Ans C

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Master | Next Rank: 500 Posts Default Avatar
Joined
05 May 2008
Posted:
131 messages
Upvotes:
1
Test Date:
september '08
Target GMAT Score:
710
Post
My choice is D both are sufficient

A. we know that pears are fifty cents more a pound. If she bought 5 pounds of apples then lets says apples are $2 a pound, so she spent 10 dollars. That means pears are 2.50 and she can buy 4 pounds worth. SUFFICIENT

B. we know basically the same thing, but this time it's 1.5 times as much per pound, so we can still figure out how many pounds she can buy with the amount she spent on apples, whatever that amount is. SUFFICIENT

What is the OA?

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Master | Next Rank: 500 Posts Default Avatar
Joined
01 Jun 2008
Posted:
118 messages
Followed by:
1 members
Upvotes:
5
Target GMAT Score:
700+
Post
IMO C...

Wots OA?

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Senior | Next Rank: 100 Posts Default Avatar
Joined
11 Jul 2008
Posted:
58 messages
Upvotes:
4
Test Date:
8/16/2008
Target GMAT Score:
730+
Post
Good catch...

I'm not so sure about C now

1) I still think this is insufficient. If you plug in some more values for price of apples you will get different quantities of pears.

Mathematically you can see how this is the case

Going back to my earlier post:

Qz = (5 * Pa) / Pz
Qz = (5 * Pa) / (Pa + .50)

2) I see how this can be sufficient:

You want to solve Qz = (5 * Pa) / Pz
and statement 2 tells you that Pz = (3/2) * Pa so...

Qz = (5 * Pa) / (3/2) * Pa which can be simplified to find Qz

Looks like B may be the answer after all.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Master | Next Rank: 500 Posts Default Avatar
Joined
13 Jan 2008
Posted:
320 messages
Upvotes:
10
Post
Answer is B.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Master | Next Rank: 500 Posts Default Avatar
Joined
13 Jan 2008
Posted:
320 messages
Upvotes:
10
Post
Mclaughlin wrote:
My choice is D both are sufficient

A. we know that pears are fifty cents more a pound. If she bought 5 pounds of apples then lets says apples are $2 a pound, so she spent 10 dollars. That means pears are 2.50 and she can buy 4 pounds worth. SUFFICIENT

B. we know basically the same thing, but this time it's 1.5 times as much per pound, so we can still figure out how many pounds she can buy with the amount she spent on apples, whatever that amount is. SUFFICIENT

What is the OA?
I would say A is insufficient becoz the number of pears that can be bought differs with the dollar amount . With the same example you had, if the apples were $4 a pound, then the number of pounds of pears that can be bought will be different. Without knowing exactly how much amount, it will be INSUFF. At least, that's my understanding.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Master | Next Rank: 500 Posts Default Avatar
Joined
05 May 2008
Posted:
131 messages
Upvotes:
1
Test Date:
september '08
Target GMAT Score:
710
Post
Hmm then how does #2 work since I did the same rationale?

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Master | Next Rank: 500 Posts Default Avatar
Joined
13 Jan 2008
Posted:
320 messages
Upvotes:
10
Post
from statement 1, we get that pears cost 0.50 more than the what 1lb of apples cost. If X$ was the cost of 5lbs of apple, then x/5 is 1lb of apples.

Pears cost of 1 lb = x/5 + 0.5. The total numbers of lbs that can be bought for X$ is, X/(x/5 + 0.5) = 5x/(x+ 2.5); without knowing X, its insuffcient.

With statement b, 1lb of pears cost 3/2 * (x/5) = 3x/10.

Total num of lbs is, x / (3x/10) = 10/3 ~ 3 lbs.

That's the math I used to solve it. Not sure if I missed something.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Master | Next Rank: 500 Posts
Joined
17 Jun 2007
Posted:
200 messages
Upvotes:
9
Post
Hahahahahaha! Schrute Beets! Shocked I couldn't even look at the question before bursting out laughing.

"QUESTION: Did my shoes come off in the plane crash?"

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Senior | Next Rank: 100 Posts Default Avatar
Joined
04 Apr 2008
Posted:
58 messages
Upvotes:
4
Target GMAT Score:
720
GMAT Score:
680
Post
beeparoo wrote:
Hahahahahaha! Schrute Beets! Shocked I couldn't even look at the question before bursting out laughing.

"QUESTION: Did my shoes come off in the plane crash?"
Hilarious.

I think it's B. We're only looking for a ratio/relationship between the price of apples/lb and the price of pears/lb. We get that in B.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Master | Next Rank: 500 Posts
Joined
29 Jun 2008
Posted:
228 messages
Followed by:
1 members
Upvotes:
15
Post
Canman wrote:
A = spending on apples
Qa = quantity of apples
Pa = price of apples

Z = spending on pears
Qz = quantity of pears
Pz = price of pears

so...

A = Qa * Pa <--- this is the amount of money he will have to spend on pears

Z=A <--- given in the stem

Qz = (5 * Pa ) / Pz <--- we are given Qa=5 in stem.

1) Pz = Pa + .50 <-- Insufficient because we can't solve for Pz or Pa

2) Pz = (3/2)Pa <-- Insufficient because we can't solve for Pz or Pa

Together we have the system of equations and can plug in Pa and Pz to find Qz

Ans C
Qz = (5 * Pa ) / Pz or Qz = 5 * (Pa / Pz)

From one we cant find Pa/Pz value

from 2 we have Pa/Pz value as 2/3 .... Therefore 2 alone is sufficient

Answer is B

_________________
Please visit my blog Gmat Tips and Strategies

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Senior | Next Rank: 100 Posts Default Avatar
Joined
15 Jul 2008
Posted:
87 messages
Followed by:
1 members
Upvotes:
4
Test Date:
October
Target GMAT Score:
700
Post
I would go with B.

A is insufficient cause the ammount of peers will change depending of te cost of apples.

B establishes a relationship:
5 pounds of apples -----> x $
y pounds of peers -------> 1.5x $

Solving we have: 5x/1/3x/2---->10/3---> 3 1/3 pounds of peers

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT
  • e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer
  • Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep
  • Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep
  • EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors
  • The Princeton Review
    FREE GMAT Exam
    Know how you'd score today for $0

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    The Princeton Review

Top First Responders*

1 Ian Stewart 57 first replies
2 Brent@GMATPrepNow 31 first replies
3 Jay@ManhattanReview 29 first replies
4 GMATGuruNY 20 first replies
5 ceilidh.erickson 15 first replies
* Only counts replies to topics started in last 30 days
See More Top Beat The GMAT Members

Most Active Experts

1 image description Scott@TargetTestPrep

Target Test Prep

211 posts
2 image description Max@Math Revolution

Math Revolution

88 posts
3 image description Brent@GMATPrepNow

GMAT Prep Now Teacher

70 posts
4 image description Ian Stewart

GMATiX Teacher

65 posts
5 image description GMATGuruNY

The Princeton Review Teacher

39 posts
See More Top Beat The GMAT Experts