buy 1 chocolate apple, 1 chocolate snowball, and 1 rock cake

This topic has expert replies
User avatar
GMAT Instructor
Posts: 3650
Joined: 21 Jan 2009
Location: India
Thanked: 267 times
Followed by:81 members
GMAT Score:760
At a school fete, 3 chocolate apples cost $6 but 1 chocolate apple with 2 chocolate snowballs cost $3. If 1 chocolate snowball costs 30 cents more than the cost of 1 rock cake, how much, rounded to nearest dollar, would it cost to buy 1 chocolate apple, 1 chocolate snowball, and 1 rock cake at the school fete?
A. $6
B. $5
C. $4
D. $3
E. $2
The mind is everything. What you think you become. -Lord Buddha



Sanjeev K Saxena
Quantitative Instructor
The Princeton Review - Manya Abroad
Lucknow-226001

www.manyagroup.com

GMAT Instructor
Posts: 2630
Joined: 12 Sep 2012
Location: East Bay all the way
Thanked: 625 times
Followed by:117 members
GMAT Score:780

by Matt@VeritasPrep » Thu Mar 03, 2016 1:25 am
The real question is why anyone would want to buy a rock cake. Yuck!

(But those chocolate snowballs do sound scrumptious! :D)

GMAT/MBA Expert

User avatar
Junior | Next Rank: 30 Posts
Posts: 11
Joined: 03 Mar 2016
Thanked: 1 times

by Dario@VinciaPrep » Thu Mar 03, 2016 1:46 am
I think it is D

GMAT/MBA Expert

User avatar
Elite Legendary Member
Posts: 10347
Joined: 23 Jun 2013
Location: Palo Alto, CA
Thanked: 2867 times
Followed by:506 members
GMAT Score:800

by Rich.C@EMPOWERgmat.com » Thu Mar 03, 2016 9:53 am
Hi dariolux,

You are correct, but are you uncertain about your answer? You can PROVE that you're correct, but if you have any questions about the work that you did, then you should post your steps and explain your thinking.

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich
Contact Rich at Rich.C@empowergmat.com
Image

GMAT/MBA Expert

User avatar
Junior | Next Rank: 30 Posts
Posts: 11
Joined: 03 Mar 2016
Thanked: 1 times

by Dario@VinciaPrep » Thu Mar 03, 2016 10:14 am
I am pretty sure about that. This was my first post, sorry about not being precise ;)