• EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep
  • The Princeton Review
    FREE GMAT Exam
    Know how you'd score today for $0

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    The Princeton Review
  • e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh
  • Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT
  • Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep

The cost per pound of tea and coffee were the same in June.

This topic has 2 expert replies and 0 member replies

The cost per pound of tea and coffee were the same in June.

Post Tue Feb 27, 2018 8:25 am
The cost per pound of tea and coffee were the same in June. In July, the price of coffee shot up by 200% and that of tea dropped by 90%. If in July, a mixture containing equal quantities of tea and coffee costs $4.65 for 3lbs, how much did a pound of tea cost in July?

A. $4
B. $0.1
C. $1
D. $3
E. $1.65

The OA is B.

Price of tea in June = price of coffee in June = $x.

Price of tea in July = 0.1x (decrease by 90%).
Price of coffee in July = 3x (increase by 200%).

I stuck here. Please, can any expert explain this PS question for me? I tried to solve it but I can't get the correct answer. I need your help. Thanks.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag

GMAT/MBA Expert

Post Tue Feb 27, 2018 9:10 am
swerve wrote:
The cost per pound of tea and coffee were the same in June. In July, the price of coffee shot up by 200% and that of tea dropped by 90%. If in July, a mixture containing equal quantities of tea and coffee costs $4.65 for 3lbs, how much did a pound of tea cost in July?

A. $4
B. $0.1
C. $1
D. $3
E. $1.65
Let's continue where you left off:

Let x = price (PER POUND) of tea in JUNE
So, Let x = price (PER POUND) of coffee in JUNE

Price of tea (PER POUND) in JULY = 0.1x (decrease by 90%).
Price of coffee (PER POUND) in JULY = 3x (increase by 200%).

In July, a mixture containing equal quantities of tea and coffee costs $4.65 for 3 lbs
So, the mixture has 1.5 lbs of tea and 1.5 lbs of coffee
We can write: (cost of 1.5 lbs of tea) + (cost of 1.5 lbs of coffee) = $4.65
So: (1.5)(0.1x) + (1.5)(3x) = 4.65
Factor: 1.5(0.1x + 3x) = 4.65
Divide both sides by 1.5 to get: 0.1x + 3x = 3.1
Simplify: 3.1x = 3.1
So, x = 1
In other words, in JUNE the price of tea and coffee were each $1 per pound.


Since the price of tea in JULY = 0.1x, the price of tea = (0.1)(1) = $0.1 per pound

Answer: B

Cheers,
Brent

_________________
Brent Hanneson – Creator of GMATPrepNow.com
Use our video course along with Beat The GMAT's free 60-Day Study Guide

Check out the online reviews of our course
Come see all of our free resources

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
GMAT Prep Now's comprehensive video course can be used in conjunction with Beat The GMAT’s FREE 60-Day Study Guide and reach your target score in 2 months!
Post Thu Mar 01, 2018 5:44 pm
swerve wrote:
The cost per pound of tea and coffee were the same in June. In July, the price of coffee shot up by 200% and that of tea dropped by 90%. If in July, a mixture containing equal quantities of tea and coffee costs $4.65 for 3lbs, how much did a pound of tea cost in July?

A. $4
B. $0.1
C. $1
D. $3
E. $1.65
We can let x = the cost per pound of tea (or coffee) in June. Thus the cost of tea in July = 0.1x and the cost of coffee in July = 3x. (Note that a price increase of 200% is a tripling of the price.) Since the price of a mixture of equal quantities of tea and coffee is $4.65 for 3 lbs, there must be 1.5 lbs of tea and 1.5 lbs of coffee. We can create the following equation:

1.5(0.1x) + 1.5(3x) = 4.65

0.15x + 4.5x = 4.65

4.65x = 4.65

x = 1

Thus, the cost of a pound of tea in July is 0.1(1) = $0.1.

Answer: B

_________________
Scott Woodbury-Stewart Founder and CEO

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag

Top First Responders*

1 GMATGuruNY 103 first replies
2 Brent@GMATPrepNow 43 first replies
3 Rich.C@EMPOWERgma... 34 first replies
4 Jay@ManhattanReview 29 first replies
5 Scott@TargetTestPrep 11 first replies
* Only counts replies to topics started in last 30 days
See More Top Beat The GMAT Members

Most Active Experts

1 image description GMATGuruNY

The Princeton Review Teacher

152 posts
2 image description Brent@GMATPrepNow

GMAT Prep Now Teacher

139 posts
3 image description Scott@TargetTestPrep

Target Test Prep

104 posts
4 image description Max@Math Revolution

Math Revolution

86 posts
5 image description Rich.C@EMPOWERgma...

EMPOWERgmat

86 posts
See More Top Beat The GMAT Experts