A can do a piece of work in 10 days, B in 15 days. They work for 5 days. The rest of work finished by C in 2 days. If they get $1500 for the whole work, the daily wages of B and C are how much ?
a)150
b)225
c)250
d)300
e)450
As 1 day work - 1/10
B's 1 day work -1/15
Their 5 day work to gather is = 5/6
Remaining 1/6 work done by c= 2 days
therefore , C's 1 day work is=1/12
Ratio of their efficiency -A:B:C = 6:4:5
Amount to be paid to B and C is = 4/15*1500 + 5/15*1500=400+500
so daily wages of B n C = 400/15 + 500/12--- Where is the mistake ?:(
[spoiler]
OA B[/spoiler]
Time and work related
This topic has expert replies
GMAT/MBA Expert
- Anurag@Gurome
- GMAT Instructor
- Posts: 3835
- Joined: Fri Apr 02, 2010 10:00 pm
- Location: Milpitas, CA
- Thanked: 1854 times
- Followed by:523 members
- GMAT Score:770
The money will be distributed on the basis of how much they have contributed, i.e. what fraction of the work they have done NOT on the basis of their work efficiency, i.e. how much work they could've done.guerrero wrote:A can do a piece of work in 10 days, B in 15 days. They work for 5 days. The rest of work finished by C in 2 days. If they get $1500 for the whole work, the daily wages of B and C are how much ?
Hence, their daily wage will be (fraction of work they do in one day)*(total money)
Therefore,
- Daily wage of B = $(1/15)*(1500) = $100
Daily wage of C = $([(1 - 5/6)/2]*(1500) = $(1500/12) = $125
The correct answer is B.
Anurag Mairal, Ph.D., MBA
GMAT Expert, Admissions and Career Guidance
Gurome, Inc.
1-800-566-4043 (USA)
Join Our Facebook Groups
GMAT with Gurome
https://www.facebook.com/groups/272466352793633/
Admissions with Gurome
https://www.facebook.com/groups/461459690536574/
Career Advising with Gurome
https://www.facebook.com/groups/360435787349781/
GMAT Expert, Admissions and Career Guidance
Gurome, Inc.
1-800-566-4043 (USA)
Join Our Facebook Groups
GMAT with Gurome
https://www.facebook.com/groups/272466352793633/
Admissions with Gurome
https://www.facebook.com/groups/461459690536574/
Career Advising with Gurome
https://www.facebook.com/groups/360435787349781/
- GMATGuruNY
- GMAT Instructor
- Posts: 15539
- Joined: Tue May 25, 2010 12:04 pm
- Location: New York, NY
- Thanked: 13060 times
- Followed by:1906 members
- GMAT Score:790
Let the job = 30 units.guerrero wrote:A can do a piece of work in 10 days, B in 15 days. They work for 5 days. The rest of work finished by C in 2 days. If they get $1500 for the whole work, the daily wages of B and C are how much ?
a)150
b)225
c)250
d)300
e)450
[spoiler]
OA B[/spoiler]
Since A can complete the job in 10 days, A's rate = w/t = 30/10 = 3 units per day.
Since B can complete the job in 15 days, B's rate = w/t = 30/15 = 2 units per day.
Work produced by A in 5 days = r*t = 3*5 = 15 units.
Work produced by B in 5 days = r*t = 2*5 = 10 units.
The remaining work is produced by C:
30-15-10 = 5 units.
Since B produces 10 of the 30 units, B earns 10/30 = 1/3 of the total amount paid:
(1/3)1500 = 500.
Since B works for 5 days, B's daily payrate = 500/5 = $100 per day.
Since C produces 5 of the 30 units, C earns 5/30 = 1/6 of the total amount paid:
(1/6)1500 = 250.
Since C works for 2 days, C's daily payrate = 250/2 = $125 per day.
Sum of the two daily payrates = 100+125 = 225.
The correct answer is B.
Private tutor exclusively for the GMAT and GRE, with over 20 years of experience.
Followed here and elsewhere by over 1900 test-takers.
I have worked with students based in the US, Australia, Taiwan, China, Tajikistan, Kuwait, Saudi Arabia -- a long list of countries.
My students have been admitted to HBS, CBS, Tuck, Yale, Stern, Fuqua -- a long list of top programs.
As a tutor, I don't simply teach you how I would approach problems.
I unlock the best way for YOU to solve problems.
For more information, please email me (Mitch Hunt) at [email protected].
Student Review #1
Student Review #2
Student Review #3
Followed here and elsewhere by over 1900 test-takers.
I have worked with students based in the US, Australia, Taiwan, China, Tajikistan, Kuwait, Saudi Arabia -- a long list of countries.
My students have been admitted to HBS, CBS, Tuck, Yale, Stern, Fuqua -- a long list of top programs.
As a tutor, I don't simply teach you how I would approach problems.
I unlock the best way for YOU to solve problems.
For more information, please email me (Mitch Hunt) at [email protected].
Student Review #1
Student Review #2
Student Review #3
-
- Newbie | Next Rank: 10 Posts
- Posts: 7
- Joined: Mon Mar 11, 2013 5:33 am
Rate of work done by A in one day 10%
Rate of work done by B in one day 6.67%
Percentage work done together in 1 day 16.67%
Total work done by them in 5 days 16.67 * 5= 83.35%
Work left for C 100-83.35= 16.65%
Total percentage work done by A= 50%
Total percentage work done by B = 6.67*5= 33.35 %
Total percentage work done by C = 16.65%
So ratio of wages shall be in the ratio of the total work done by them 3:2:1
Total of B and C shall be 500 and 250
Daily shall be 500/5 + 250/2 = 100+125= 225 answer
Rate of work done by B in one day 6.67%
Percentage work done together in 1 day 16.67%
Total work done by them in 5 days 16.67 * 5= 83.35%
Work left for C 100-83.35= 16.65%
Total percentage work done by A= 50%
Total percentage work done by B = 6.67*5= 33.35 %
Total percentage work done by C = 16.65%
So ratio of wages shall be in the ratio of the total work done by them 3:2:1
Total of B and C shall be 500 and 250
Daily shall be 500/5 + 250/2 = 100+125= 225 answer