• Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep
  • EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep
  • examPAL
    Most awarded test prep in the world
    Now free for 30 days

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    examPAL
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT
  • Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep
  • e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer

DS OG 13th 105 problem

This topic has 3 expert replies and 1 member reply
sohailmbaprep Senior | Next Rank: 100 Posts Default Avatar
Joined
23 Feb 2012
Posted:
59 messages

DS OG 13th 105 problem

Post Sat Sep 15, 2012 12:06 am
Material A costs $3 /kg ,and MAterial B costs $5/kg .If 10Kg of material K consists of X kilograms of Material A and y Kg of Material B,is x>y ?
1) y>4
2) the cost of the 10kg of material K is less than $40.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag

GMAT/MBA Expert

Post Wed Jul 24, 2013 7:41 pm
Hi sarawutc,

The two Facts/statements in DS questions will NOT be contradictory, but one of them may contain "options" that the other does not.

In this question:

Fact 1 tells us that y > 4
Fact 2 tells us that y < 5

While your first reaction might be to call these two Facts contradictory, they're not....

IF you were dealing with a DS question that required you to Combine Facts, then there will be at least one possible answer (it's just that sometimes there's more than 1 answer and you're responsible to find those possibilities).

In this case, y could = 4.01, 4.5, 4.999999, etc.

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich

_________________
Contact Rich at Rich.C@empowergmat.com

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
sarawutc Newbie | Next Rank: 10 Posts
Joined
31 Mar 2013
Posted:
5 messages
Post Wed Jul 24, 2013 11:55 am
Hi Experts,
I have one question as for this question.
The two statements are contradictory right ?
I thought we wouldn't confront this situation in GMAT though.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag

GMAT/MBA Expert

Post Sat Sep 15, 2012 12:26 am
Quote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms
of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x >
y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.
Since statement 1 is in terms of y, we should rephrase the question stem in terms of y.

x = the number of kilograms of A.
y = the number of kilograms of B.
Since a total of 10 kilograms are purchased:
x + y = 10.
x = 10-y.

Substituting x=10-y into the question stem (Is x>y?), we get:
10-y > y?
10 > 2y?
5 > y?

Question rephrased: Is y < 5?

Statement 1: y>4.
Since it's possible that y=4.5 or that y=6, no way to determine whether y<5.
INSUFFICIENT.

Statement 2: The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.
Since the cost of each of the x kilograms is $3 and the cost of each of the y kilograms is $5, we get:
3x + 5y < 40.

Substituting x=10-y into 3x+5y<40, we get:
3(10-y) + 5y < 40
30 - 3y + 5y < 40
2y < 10
y < 5.
SUFFICIENT.

The correct answer is B.

_________________
Mitch Hunt
GMAT Private Tutor
GMATGuruNY@gmail.com
If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "UPVOTE" icon.
Available for tutoring in NYC and long-distance.
For more information, please email me at GMATGuruNY@gmail.com.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Free GMAT Practice Test How can you improve your test score if you don't know your baseline score? Take a free online practice exam. Get started on achieving your dream score today! Sign up now.

GMAT/MBA Expert

Post Sat Sep 15, 2012 2:54 am
Quote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms
of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x > y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.
One more approach.

Since 10 kilograms are purchased, x+y = 10.

Statement 1: y>4
It's possible that y=5 and that x=5, in which case x=y.
It's possible that y=4.5 and that x=5.5, in which case x>y.
INSUFFICIENT.

Statement 2: The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.
If 10 kilograms are purchased at a total cost of $40, the average cost per kilogram = 40/10 = $4.
Since the total cost here is actually LESS than $40, the average cost per kilogram is less than $4 -- LESS THAN HALFWAY between x ($3) and y ($5).
For the average cost to be LESS THAN HALFWAY between x and y, more of x must be purchased, implying that x>y.
SUFFICIENT.

The correct answer is B.

_________________
Mitch Hunt
GMAT Private Tutor
GMATGuruNY@gmail.com
If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "UPVOTE" icon.
Available for tutoring in NYC and long-distance.
For more information, please email me at GMATGuruNY@gmail.com.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Free GMAT Practice Test How can you improve your test score if you don't know your baseline score? Take a free online practice exam. Get started on achieving your dream score today! Sign up now.

Best Conversation Starters

1 lheiannie07 108 topics
2 ardz24 67 topics
3 Roland2rule 63 topics
4 LUANDATO 53 topics
5 swerve 46 topics
See More Top Beat The GMAT Members...

Most Active Experts

1 image description GMATGuruNY

The Princeton Review Teacher

143 posts
2 image description Jeff@TargetTestPrep

Target Test Prep

119 posts
3 image description Rich.C@EMPOWERgma...

EMPOWERgmat

116 posts
4 image description Scott@TargetTestPrep

Target Test Prep

101 posts
5 image description Max@Math Revolution

Math Revolution

86 posts
See More Top Beat The GMAT Experts