• 7 CATs FREE!
    If you earn 100 Forum Points

    Engage in the Beat The GMAT forums to earn
    100 points for $49 worth of Veritas practice GMATs FREE

    Veritas Prep
    VERITAS PRACTICE GMAT EXAMS
    Earn 10 Points Per Post
    Earn 10 Points Per Thanks
    Earn 10 Points Per Upvote
    REDEEM NOW

Difficult Math Problem #121 - Interest

This topic has expert replies
Master | Next Rank: 500 Posts
Posts: 354
Joined: 27 Jun 2006
Thanked: 11 times
Followed by:5 members

Difficult Math Problem #121 - Interest

by 800guy » Fri Apr 20, 2007 8:44 am
A person put 1000 dollars in a bank at a compound interest 6 years ago. What percentage of the initial sum is the interest if after the first three years the accrued interest amounted to 19% of the initial sum?

A) 38%
B) 42%
C) 19%
D) 40%
E) 50%


from diff math problem doc, oa coming when ppl respond with explantions, thanks!

Newbie | Next Rank: 10 Posts
Posts: 6
Joined: 21 Apr 2007
Location: Uzbekistan

Re: Difficult Math Problem #121 - Interest

by Shaki » Sat Apr 21, 2007 7:53 am
1000*(1+x)^3=1190
x=0.06
so, the answer is ~6%

I can't see it among the choices though :roll:

I think the choices you have shown are too big...
na etot raz poluchitsya!

Junior | Next Rank: 30 Posts
Posts: 26
Joined: 09 Apr 2007
Thanked: 2 times

by rajeshvellanki » Sat Apr 21, 2007 8:10 am
my bet is on Answer B: here is the explanation for it:

A=P(1+(r/n))^(nt)

Where
P = principal amount (initial investment)
r = annual interest rate (as a decimal)
n = number of times the interest is compounded per year
t = number of years
A = amount after time t

==> p=1000, r=r(for now), n=1, t(3)=3 and t(6)=6

first lets find A(6)

==> A(6)=p(1+(r/1))^6 ==> A(6) = P(1+r)^6 ----- eq1

A(3)=p(1+r)^3

A(3)=principa+compund interest==> P(1+r)^3 = P + .19P

==> (1+r)^3 = 1.19

so (1+r)^6 = ((1+r)^3)((1+r)^3) = 1.19x1.19 = 1.4161 ==> bases are same so poweres can be added.

ok now subsittue the vale of (1+r)^6 from above in eq1

A(6)= 1000 (1.4161) = 1416.1

% increase from initial value = ((1416.1-1000)/ 1000)*100= 41.6% = ~42%

So answer is B

User avatar
Community Manager
Posts: 789
Joined: 28 Jan 2007
Location: Silicon valley, California
Thanked: 30 times
Followed by:1 members
800guy wrote:A person put 1000 dollars in a bank at a compound interest 6 years ago. What percentage of the initial sum is the interest if after the first three years the accrued interest amounted to 19% of the initial sum?

A) 38%
B) 42%
C) 19%
D) 40%
E) 50%


from diff math problem doc, oa coming when ppl respond with explantions, thanks!
Using compound interest formula: A = P(1 + r/100)^n

1190 = 1000 (1 + r/100)^3
(1+r/100)^3 = 119/100

We are asked to find

1000 * (1+r/100)^6 = 1000 * 119/100 * 119/100 = 1416

416 is roughly 42% of the original capital 1000.

Legendary Member
Posts: 559
Joined: 27 Mar 2007
Thanked: 5 times
Followed by:2 members

by Cybermusings » Sun Apr 22, 2007 3:55 am
19% of the original sum = 1000*19/100 = 190
So total amount of CI = 190 after 3 years on 1000
So 1190 = 1000[1 + (r/100)]^3
1190/1000 = [1 + (r/100)]^3
We want to know 1000[1 + (r/100)]^6 which is {[1 + (r/100)]^3}^2
= Substituting [1 + (r/100)]^3 with 1190/1000
= 1000*1190/1000*1190/1000
=1416.1
Amount = 1416.1
Hence I for 6 years = 1416.1-1000=416.1
416.1/1000*100 = 41.61 = 42%
Whats the OA

Master | Next Rank: 500 Posts
Posts: 354
Joined: 27 Jun 2006
Thanked: 11 times
Followed by:5 members

OA

by 800guy » Mon Apr 23, 2007 9:22 am
OA:

assume, interest = r
so after 3 years total money = 1000*(1+r)^3 = 1000*1.19
(1+r)^3 = 1.19
so after 6 years total money = 1000*(1+r)^6 = 1000*1.19^2 = 1000*1.42
so percentage of interest is 42%