• Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors
  • EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep
  • e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer
  • The Princeton Review
    FREE GMAT Exam
    Know how you'd score today for $0

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    The Princeton Review
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep
  • Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep

At a bakery, all donuts are priced equally

This topic has 2 expert replies and 0 member replies
jjjinapinch Senior | Next Rank: 100 Posts Default Avatar
Joined
24 Jul 2017
Posted:
83 messages

At a bakery, all donuts are priced equally

Post Tue Aug 08, 2017 7:55 am

Timer

00:00

Your Answer

A

B

C

D

E

Global Stats

Difficult



At a bakery, all donuts are priced equally and all bagels are priced equally. What is the total price of 5 donuts and 3 bagels at the bakery?

(1) At the bakery, the total price of 10 donuts and 6 bagels is $12.90.
(2) At the bakery, the price of a donut is $0.15 less than the price of a bagel.

Official Guide question
Answer: A

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag

GMAT/MBA Expert

Post Tue Aug 08, 2017 3:02 pm
Hi jjjinapinch,

We're told that all donuts are priced equally and all bagels are priced equally (meaning that all donuts cost the same price and all bagels cost the same price). We're asked for the total price of 5 donuts and 3 bagels. In simple terms, we're asked for the value of 5D + 3B....

1) At the bakery, the total price of 10 donuts and 6 bagels is $12.90.

With the information in Fact 1, we can create the following equation:
10D + 6B = $12.90

We can simplify this equation by dividing both sides by 2, which gives us...
5D + 3B = $6.45
We now have the exact answer to the question: $6.45
Fact 1 is SUFFICIENT

2) At the bakery, the price of a donut is $0.15 less than the price of a bagel.

With the information in Fact 2, we can create the following equation:
D = B - $0.15
Unfortunately, the answer to the question will vary depending on the values of B and D...
For example, the values....
B = $1.00, D = $0.85
B = $2.00, D = $1.85
...would lead to different answers to the given question
Fact 2 is INSUFFICIENT

Final Answer: A

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich

_________________
Contact Rich at Rich.C@empowergmat.com

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Post Tue Dec 05, 2017 4:59 pm
jjjinapinch wrote:
At a bakery, all donuts are priced equally and all bagels are priced equally. What is the total price of 5 donuts and 3 bagels at the bakery?

(1) At the bakery, the total price of 10 donuts and 6 bagels is $12.90.
(2) At the bakery, the price of a donut is $0.15 less than the price of a bagel.
We are given that all donuts are priced equally and all bagels are priced equally and need to determine the total price of 5 donuts and 3 bagels. Let’s start by defining some variables.

D = the price per donut

B = the price per bagel

Thus we need to determine: 5D + 3B = ?

Statement One Alone:

At the bakery, the total price of 10 donuts and 6 bagels is $12.90.

Using the information in statement one, we can create the following equation:

10D + 6B = 12.90

We can simplify the equation by dividing the entire equation by 2.

5D + 3B = 6.45

Thus, the price for 5 donuts and 3 bagels is $6.45. Statement one alone is sufficient to answer the question. We can eliminate answer choices B, C, and E.

Statement Two Alone:

At the bakery, the price of a donut is $0.15 less than the price of a bagel.

We can express D in terms of B:

D = B - 0.15

Substituting B - 0.15 for D, we get:

5(B - 0.15) + 3B

5B - 0.75 + 3B

8B - 0.75

However, without knowing anything about the price of either D or B, or the total amount spent, we cannot determine the sum of 5D + 3B. Thus, statement two is insufficient.

Answer: A

_________________
Scott Woodbury-Stewart Founder and CEO

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag

Top First Responders*

1 GMATGuruNY 65 first replies
2 Rich.C@EMPOWERgma... 46 first replies
3 Brent@GMATPrepNow 41 first replies
4 Jay@ManhattanReview 24 first replies
5 Terry@ThePrinceto... 10 first replies
* Only counts replies to topics started in last 30 days
See More Top Beat The GMAT Members

Most Active Experts

1 image description GMATGuruNY

The Princeton Review Teacher

129 posts
2 image description Rich.C@EMPOWERgma...

EMPOWERgmat

114 posts
3 image description Jeff@TargetTestPrep

Target Test Prep

98 posts
4 image description Scott@TargetTestPrep

Target Test Prep

92 posts
5 image description Max@Math Revolution

Math Revolution

89 posts
See More Top Beat The GMAT Experts