• NEW! FREE Beat The GMAT Quizzes
    NEW! FREE Beat The GMAT Quizzes
    NEW! FREE Beat The GMAT Quizzes
    Hundreds of Questions Highly Detailed Reporting Expert Explanations TAKE A FREE GMAT QUIZ
  • 7 CATs FREE!
    If you earn 100 Forum Points

    Engage in the Beat The GMAT forums to earn
    100 points for $49 worth of Veritas practice GMATs FREE

    Veritas Prep
    VERITAS PRACTICE GMAT EXAMS
    Earn 10 Points Per Post
    Earn 10 Points Per Thanks
    Earn 10 Points Per Upvote
    REDEEM NOW

A particular type of nail is sold

This topic has 2 expert replies and 0 member replies

A particular type of nail is sold

Post
A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and in containers of 128 for $7.75. If an employee needs to purchase 512 nails for his company and buys 4 of the containers of 128 instead of 2 of the containers of 256, approximately how much more money per nail did the employee spend than he would have if he had bought the larger containers?

a) 0.02
b) 0.03
c) 0.04
d) 0.04
e) 0.05

Can some experts help me find the best solution in this problem?

OA A

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Top Reply
Post
lheiannie07 wrote:
A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and in containers of 128 for $7.75. If an employee needs to purchase 512 nails for his company and buys 4 of the containers of 128 instead of 2 of the containers of 256, approximately how much more money per nail did the employee spend than he would have if he had bought the larger containers?

a) 0.02
b) 0.03
c) 0.04
d) 0.04
e) 0.05
4 containers of 128 nails each cost 4 x 7.75, so per nail the cost is:

(4 x 7.75)/512 = 7.75/128 ≈ 0.06

2 containers of 256 nails each cost 2 x 9.75, so per nail the cost is:

(2 x 9.75)/512= 9.75/256 ≈ 0.04

Thus, each nail would cost approximately $0.02 more when the employee bought the nails in smaller containers instead of the larger containers.

Answer: A

_________________

Scott Woodbury-Stewart
Founder and CEO
scott@targettestprep.com



See why Target Test Prep is rated 5 out of 5 stars on BEAT the GMAT. Read our reviews

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag

GMAT/MBA Expert

Legendary Member
Joined
14 Jan 2015
Posted:
2666 messages
Followed by:
125 members
Upvotes:
1153
GMAT Score:
770
Top Reply
Post
lheiannie07 wrote:
A particular type of nail is sold in containers of 256 for $9.75 and in containers of 128 for $7.75. If an employee needs to purchase 512 nails for his company and buys 4 of the containers of 128 instead of 2 of the containers of 256, approximately how much more money per nail did the employee spend than he would have if he had bought the larger containers?

a) 0.02
b) 0.03
c) 0.04
d) 0.04
e) 0.05

Can some experts help me find the best solution in this problem?

OA A
Total cost of 4 containers of 128 nails each = 4 * 7.75. = $31. Cost per nail = 31/512

Total cost of 2 containers of 256 nails each = 2 * 9.75 = 19.50. Cost per nail = 19.50/512

The difference = 31/512 - 19.50/512 = 11.50/512,

Who wants to do that? Let's approximate. Call it 10/500 = 1/50 = 2/100 = .02. The answer is A.

_________________
Veritas Prep | GMAT Instructor

Veritas Prep Reviews
Save $100 off any live Veritas Prep GMAT Course

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Enroll in a Veritas Prep GMAT class completely for FREE. Wondering if a GMAT course is right for you? Attend the first class session of an actual GMAT course, either in-person or live online, and see for yourself why so many students choose to work with Veritas Prep. Find a class now!
  • Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep
  • The Princeton Review
    FREE GMAT Exam
    Know how you'd score today for $0

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    The Princeton Review
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors
  • EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT
  • Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep
  • e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh

Top First Responders*

1 Ian Stewart 44 first replies
2 Brent@GMATPrepNow 32 first replies
3 Scott@TargetTestPrep 31 first replies
4 Jay@ManhattanReview 31 first replies
5 GMATGuruNY 18 first replies
* Only counts replies to topics started in last 30 days
See More Top Beat The GMAT Members

Most Active Experts

1 image description Scott@TargetTestPrep

Target Test Prep

138 posts
2 image description Max@Math Revolution

Math Revolution

85 posts
3 image description Ian Stewart

GMATiX Teacher

53 posts
4 image description Brent@GMATPrepNow

GMAT Prep Now Teacher

50 posts
5 image description Jay@ManhattanReview

Manhattan Review

31 posts
See More Top Beat The GMAT Experts