I have a tough time deciding which variables to choose smart numbers for and also which ones to call x. How do you all decide which variables are the unknowns and which ones you solve for?
An example questions follows:
Is there a good strategy for knowing where to put these variables?
During a trip, Francine traveled x percent of the total
distance at an average speed of 40 miles per hour
and the rest of the distance at an average speed of
60 miles per hour. In terms of x, what was Francine's
average speed for the entire trip?
(A) (180 - x) / 2
(B) (x + 60) / 4
(C) (300 - x) / 5
(D) 600 / (115 - x)
(E) 12,000 / (x + 200)
correct answer is E
Work / Rate problems, in general
This topic has expert replies
- Gurpinder
- Legendary Member
- Posts: 659
- Joined: Mon Dec 14, 2009 8:12 am
- Thanked: 32 times
- Followed by:3 members
are you sure your not missing something from the answers or the question?
can you please confirm.
this is how i am doing it though....
lets say total distance = 240 miles (i picked 240 because is a common multiple of 40,60 -- pick numbers like this)
x% of total distance @ 40mph - so Let x be 50%.
So,
120 miles @ 40mph - drove for 3 hours
120 miles @ 60mph - drove for 2 hours
r = d/t
r=240/5 = 48mph < avg speed
now if i plug in the same numbers into the answers, i am not getting a correct answer for any one of the options.
am i doing something wrong?
can you please confirm.
this is how i am doing it though....
lets say total distance = 240 miles (i picked 240 because is a common multiple of 40,60 -- pick numbers like this)
x% of total distance @ 40mph - so Let x be 50%.
So,
120 miles @ 40mph - drove for 3 hours
120 miles @ 60mph - drove for 2 hours
r = d/t
r=240/5 = 48mph < avg speed
now if i plug in the same numbers into the answers, i am not getting a correct answer for any one of the options.
am i doing something wrong?
"Do not confuse motion and progress. A rocking horse keeps moving but does not make any progress."
- Alfred A. Montapert, Philosopher.
- Alfred A. Montapert, Philosopher.
- selango
- Legendary Member
- Posts: 1460
- Joined: Tue Dec 29, 2009 1:28 am
- Thanked: 135 times
- Followed by:7 members
Let total distance be 100
First part
D=x/100*100=x
S=40 miles/hr
T=x/40
Second part
D=(100-x)/100*100=100-x
S=60 miles/hr
T=100-x/60
Average Speed=Total distance/total time taken
=x+100-x/(x/40+(100-x)/60)
=100/(60x+4000-40x)/2400
=240000/(20x+4000)
=12000/(x+200)
Pick E
First part
D=x/100*100=x
S=40 miles/hr
T=x/40
Second part
D=(100-x)/100*100=100-x
S=60 miles/hr
T=100-x/60
Average Speed=Total distance/total time taken
=x+100-x/(x/40+(100-x)/60)
=100/(60x+4000-40x)/2400
=240000/(20x+4000)
=12000/(x+200)
Pick E
--Anand--
- selango
- Legendary Member
- Posts: 1460
- Joined: Tue Dec 29, 2009 1:28 am
- Thanked: 135 times
- Followed by:7 members
Hey dude..Gurpinder wrote:are you sure your not missing something from the answers or the question?
can you please confirm.
this is how i am doing it though....
lets say total distance = 240 miles (i picked 240 because is a common multiple of 40,60 -- pick numbers like this)
x% of total distance @ 40mph - so Let x be 50%.
So,
120 miles @ 40mph - drove for 3 hours
120 miles @ 60mph - drove for 2 hours
r = d/t
r=240/5 = 48mph < avg speed
now if i plug in the same numbers into the answers, i am not getting a correct answer for any one of the options.
am i doing something wrong?
Note that average speed is not average of 2 speeds.
Average speed=Total distance/Total time taken
Now as per ur steps,
AS=240/(2+3)=240/5=48
Plug x=50 in option E
12000/(250)=48
Hope this clarify!
--Anand--
- Gurpinder
- Legendary Member
- Posts: 659
- Joined: Mon Dec 14, 2009 8:12 am
- Thanked: 32 times
- Followed by:3 members
hey,selango wrote:
Hey dude..
Note that average speed is not average of 2 speeds.
Average speed=Total distance/Total time taken
Now as per ur steps,
AS=240/(2+3)=240/5=48
Plug x=50 in option E
12000/(250)=48
Hope this clarify!
isnt that what i did?
total d = 240
total time = 5 hrs
so total avg speed = 240/5
and how are you getting x = 50?
thx
"Do not confuse motion and progress. A rocking horse keeps moving but does not make any progress."
- Alfred A. Montapert, Philosopher.
- Alfred A. Montapert, Philosopher.
- Gurpinder
- Legendary Member
- Posts: 659
- Joined: Mon Dec 14, 2009 8:12 am
- Thanked: 32 times
- Followed by:3 members
lol.selango wrote:Oh u mentioned that 48<avg speed.
Ok then what u did is correct.
X is % value.As per ur case you assumed x=50
So plug in 50 in options and check the value.
alright that works.
so on a problem like this, arent you suppose to enter the actual value rather than %? why % value?
Also, i've read in MGMAT books that when you do enter % value, it should be in decimals. so .50? what about that?
thx
"Do not confuse motion and progress. A rocking horse keeps moving but does not make any progress."
- Alfred A. Montapert, Philosopher.
- Alfred A. Montapert, Philosopher.
- GMATGuruNY
- GMAT Instructor
- Posts: 15539
- Joined: Tue May 25, 2010 12:04 pm
- Location: New York, NY
- Thanked: 13060 times
- Followed by:1906 members
- GMAT Score:790
The trick is to plug in values that make the math easy.1uponGMAT wrote:I have a tough time deciding which variables to choose smart numbers for and also which ones to call x. How do you all decide which variables are the unknowns and which ones you solve for?
An example questions follows:
Is there a good strategy for knowing where to put these variables?
During a trip, Francine traveled x percent of the total
distance at an average speed of 40 miles per hour
and the rest of the distance at an average speed of
60 miles per hour. In terms of x, what was Francine's
average speed for the entire trip?
(A) (180 - x) / 2
(B) (x + 60) / 4
(C) (300 - x) / 5
(D) 600 / (115 - x)
(E) 12,000 / (x + 200)
correct answer is E
For the distance traveled at 40mph, plug in a multiple of 40:
d = 80 miles
r = 40 mph
t = d/r = 80/40 = 2 hrs
For the distance traveled at 60 mph, plug in a number that is a multiple not only of 60 but also of 80 (the first distance). Using a multiple of 80 will make it easy later on to determine the value of x:
d = 240 miles
r = 60 mph
t = 240/60 = 4 hrs
First part of the trip = 80 miles.
Total distance = 80+240 = 320 miles.
Since 80 is 25% of 320, x = 25. (See how using a multiple of 80 for the second distance made it easy to determine x?)
Now that we have assigned values to everything, let's get our target:
Total distance = 80+240 = 320 miles
Total time = 2+4 = 6 hrs
Average rate = 320/6 = 160/3. This is our target answer.
Now we plug x=25 into all the answers to see which give us 160/3:
(A) (180 - x) / 2 = (180-25)/2 = 155/2. No.
(B) (x + 60) / 4 = (25+60)/4 = 85/4. No.
(C) (300 - x) / 5 = (300-25)/5 = 275/5 = 55. No.
(D) 600 / (115 - x) = 600/(115-25) = 600/90 = 60/9 = 20/3. No.
The correct answer is E.
(E) 12,000 / (x + 200) = 12000/(25+200) = 12000/225 = 2400/45 = 800/15 = 160/3. This works.
Private tutor exclusively for the GMAT and GRE, with over 20 years of experience.
Followed here and elsewhere by over 1900 test-takers.
I have worked with students based in the US, Australia, Taiwan, China, Tajikistan, Kuwait, Saudi Arabia -- a long list of countries.
My students have been admitted to HBS, CBS, Tuck, Yale, Stern, Fuqua -- a long list of top programs.
As a tutor, I don't simply teach you how I would approach problems.
I unlock the best way for YOU to solve problems.
For more information, please email me (Mitch Hunt) at [email protected].
Student Review #1
Student Review #2
Student Review #3
Followed here and elsewhere by over 1900 test-takers.
I have worked with students based in the US, Australia, Taiwan, China, Tajikistan, Kuwait, Saudi Arabia -- a long list of countries.
My students have been admitted to HBS, CBS, Tuck, Yale, Stern, Fuqua -- a long list of top programs.
As a tutor, I don't simply teach you how I would approach problems.
I unlock the best way for YOU to solve problems.
For more information, please email me (Mitch Hunt) at [email protected].
Student Review #1
Student Review #2
Student Review #3
I realy don't get this solution.
Suppose Time =100
Then the traveled distance would be: D=40x + (100-x)60 = 6000 - 20x
If R=D/T then
(6000 - 20x) / 100 = R = (300 - x)/5
hence answer c.
Check:
x=25
D1 = 25*40 = 1000
D2 = (100-25)*60 = 4500
1000+4500=5500
R=5500/100=55M/h
or
(300-x)/5 = (300-25)/5=55
OK
x=20
D1 = 20*40 = 800
D2 = (100-20)*60 = 4800
800+4800=5600
R=5600/100=56M/h
or
(300-x)/5 = (300-20)/5=56
So why should answer c be wrong?
Suppose Time =100
Then the traveled distance would be: D=40x + (100-x)60 = 6000 - 20x
If R=D/T then
(6000 - 20x) / 100 = R = (300 - x)/5
hence answer c.
Check:
x=25
D1 = 25*40 = 1000
D2 = (100-25)*60 = 4500
1000+4500=5500
R=5500/100=55M/h
or
(300-x)/5 = (300-25)/5=55
OK
x=20
D1 = 20*40 = 800
D2 = (100-20)*60 = 4800
800+4800=5600
R=5600/100=56M/h
or
(300-x)/5 = (300-20)/5=56
So why should answer c be wrong?