• Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep
  • EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors
  • Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep

Mathematics

This topic has 5 expert replies and 0 member replies
Diophantus Newbie | Next Rank: 10 Posts Default Avatar
Joined
22 Aug 2017
Posted:
6 messages
Upvotes:
1

Mathematics

Post Tue Aug 22, 2017 8:54 am
Three sets of beans x, y and z are sold for $5.00, $15.00 and $17.50 respectively per kg. If they are mixed in the ratio 1:3:2, what is the cost per kg of the mixture?

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Post Wed Aug 30, 2017 9:02 pm
Hi Diophantus,

Great explanations by the experts. Something for you to work...

I modified the question as follows. Pl. attempt this one.

Quote:
Three sets of beans x, y and z are sold for $4.37, $14.37 and $19.37, respectively per kg. If they are mixed in the ratio 1:3:2, what is the cost per kg of the mixture?
-Jay
_________________
Manhattan Review GMAT Prep

Locations: New York | Jakarta | Nanjing | Berlin | and many more...

Schedule your free consultation with an experienced GMAT Prep Advisor! Click here.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag

GMAT/MBA Expert

Matt@VeritasPrep GMAT Instructor
Joined
12 Sep 2012
Posted:
2640 messages
Followed by:
113 members
Upvotes:
625
Target GMAT Score:
V51
GMAT Score:
780
Post Wed Aug 30, 2017 6:06 pm
Say you've got one pound of $5, three pounds of $15, and two pounds of $17.50. That gives you six pounds for $85, or $85/6 per pound for the lot, which works out to $14+(1/6) ... an unpayable price. Smile

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Enroll in a Veritas Prep GMAT class completely for FREE. Wondering if a GMAT course is right for you? Attend the first class session of an actual GMAT course, either in-person or live online, and see for yourself why so many students choose to work with Veritas Prep. Find a class now!

GMAT/MBA Expert

Post Tue Aug 22, 2017 1:28 pm
Hi Diophantus ,

Brent's explanation is spot-on, so I won't rehash any of that here. Instead, I want to point out that including the 5 answer choices is important. On a variety of questions, the answer choices are designed to give you a 'hint' as how you might approach the prompt or provide a 'shortcut' so that you don't have to take a long, math-heavy approach to get the correct answer. By not including the answers here, we're essentially forced to do math.

Given the 'weights' of the three values in this question, the average would have to be a little less than $15 (since the two $17.50s won't "offset" the one $5). If the answer choices are 'spread out' to a certain degree, then you might not need to do much math at all to get the correct answer.

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich

_________________
Contact Rich at Rich.C@empowergmat.com

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag

GMAT/MBA Expert

Post Tue Aug 22, 2017 9:49 am
Diophantus wrote:
Three sets of beans x, y and z are sold for $5.00, $15.00 and $17.50 respectively per kg. If they are mixed in the ratio 1:3:2, what is the cost per kg of the mixture?
Nevertheless, here's one approach:

Let's combine 1 kg of the X Beans, 3 kg of the Y Beans and 2 kg of the Z Beans
This allows us to have the desired 1:3:2 ratio

COST of 1 kg of the X Beans = $5.00
COST of 3 kg of the Y Beans = (3)($15.00) = $45.00
COST of 2 kg of the Z Beans = (2)($17.50) $35.00

TOTAL cost = $5.00 + $45.00 + $35.00 = $85
TOTAL weight = 1 kg + 3 kg + 2 kg = 6 kg

Cost per kg = $85/6 kg = 14 1/6 dollars per kg
≈ $14.17 per kg

Cheers,
Brent

_________________
Brent Hanneson – Founder of GMATPrepNow.com
Use our video course along with Beat The GMAT's free 60-Day Study Guide

Check out the online reviews of our course
Come see all of our free resources

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
GMAT Prep Now's comprehensive video course can be used in conjunction with Beat The GMAT’s FREE 60-Day Study Guide and reach your target score in 2 months!

GMAT/MBA Expert

Post Tue Aug 22, 2017 9:40 am
Diophantus wrote:
Three sets of beans x, y and z are sold for $5.00, $15.00 and $17.50 respectively per kg. If they are mixed in the ratio 1:3:2, what is the cost per kg of the mixture?
You're missing the 5 answer choices.

Cheers,
Brent

_________________
Brent Hanneson – Founder of GMATPrepNow.com
Use our video course along with Beat The GMAT's free 60-Day Study Guide

Check out the online reviews of our course
Come see all of our free resources

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
GMAT Prep Now's comprehensive video course can be used in conjunction with Beat The GMAT’s FREE 60-Day Study Guide and reach your target score in 2 months!

Best Conversation Starters

1 Roland2rule 146 topics
2 lheiannie07 110 topics
3 ardz24 56 topics
4 LUANDATO 52 topics
5 swerve 49 topics
See More Top Beat The GMAT Members...

Most Active Experts

1 image description Brent@GMATPrepNow

GMAT Prep Now Teacher

153 posts
2 image description GMATGuruNY

The Princeton Review Teacher

129 posts
3 image description Scott@TargetTestPrep

Target Test Prep

129 posts
4 image description Rich.C@EMPOWERgma...

EMPOWERgmat

111 posts
5 image description EconomistGMATTutor

The Economist GMAT Tutor

79 posts
See More Top Beat The GMAT Experts