• Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors
  • Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep
  • Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep
  • EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh

Algebra Statistics

This topic has 5 expert replies and 1 member reply
datonman Senior | Next Rank: 100 Posts Default Avatar
Joined
28 May 2014
Posted:
53 messages

Algebra Statistics

Post Wed Nov 11, 2015 11:31 am
At a certain fruit stand, the price of each apple is 40 cents and the price of each orange is 60 cents. Mary selects a total of 10 apples and oranges from the fruit stand, and the average (arithmetic mean) price of the 10 pieces of fruit is 56 cents. How many oranges must Mary put back so that the average price of the pieces of fruit that she keeps is 52 cents?

(A) 1
(B) 2
(C) 3
(D) 4
(E) 5

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Need free GMAT or MBA advice from an expert? Register for Beat The GMAT now and post your question in these forums!
manik11 Master | Next Rank: 500 Posts Default Avatar
Joined
07 Dec 2011
Posted:
113 messages
Upvotes:
3
Top Reply
Post Thu Nov 12, 2015 7:46 am
GMATGuruNY wrote:
This is a mixture problem.
An average of 40 and an average of 60 are being mixed to yield an average of 56 in the first case and of 52 in the second case.
To determine the ratio of apples to oranges in each case, use ALLIGATION.
Mitch,
Could you please post links to some problems, which can be solved using ALLIGATION method.
I want to familiarize myself with different situations in which I can use this method.

Thanks!
Manik

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Top Reply
Post Thu Nov 12, 2015 4:22 pm
manik11 wrote:
GMATGuruNY wrote:
This is a mixture problem.
An average of 40 and an average of 60 are being mixed to yield an average of 56 in the first case and of 52 in the second case.
To determine the ratio of apples to oranges in each case, use ALLIGATION.
Mitch,
Could you please post links to some problems, which can be solved using ALLIGATION method.
I want to familiarize myself with different situations in which I can use this method.

Thanks!
Manik
See here: http://www.beatthegmat.com/seed-mixture-t21603.html
And here: http://www.beatthegmat.com/managers-and-directors-t38687.html
And here: http://gmatclub.com/forum/during-a-certain-season-a-team-won-80-percent-of-its-first-144454.html

_________________
Veritas Prep | GMAT Instructor

Veritas Prep Reviews
Save $100 off any live Veritas Prep GMAT Course

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Thanked by: manik11
Enroll in a Veritas Prep GMAT class completely for FREE. Wondering if a GMAT course is right for you? Attend the first class session of an actual GMAT course, either in-person or live online, and see for yourself why so many students choose to work with Veritas Prep. Find a class now!
manik11 Master | Next Rank: 500 Posts Default Avatar
Joined
07 Dec 2011
Posted:
113 messages
Upvotes:
3
Post Thu Nov 12, 2015 7:46 am
GMATGuruNY wrote:
This is a mixture problem.
An average of 40 and an average of 60 are being mixed to yield an average of 56 in the first case and of 52 in the second case.
To determine the ratio of apples to oranges in each case, use ALLIGATION.
Mitch,
Could you please post links to some problems, which can be solved using ALLIGATION method.
I want to familiarize myself with different situations in which I can use this method.

Thanks!
Manik

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Post Thu Nov 12, 2015 4:22 pm
manik11 wrote:
GMATGuruNY wrote:
This is a mixture problem.
An average of 40 and an average of 60 are being mixed to yield an average of 56 in the first case and of 52 in the second case.
To determine the ratio of apples to oranges in each case, use ALLIGATION.
Mitch,
Could you please post links to some problems, which can be solved using ALLIGATION method.
I want to familiarize myself with different situations in which I can use this method.

Thanks!
Manik
See here: http://www.beatthegmat.com/seed-mixture-t21603.html
And here: http://www.beatthegmat.com/managers-and-directors-t38687.html
And here: http://gmatclub.com/forum/during-a-certain-season-a-team-won-80-percent-of-its-first-144454.html

_________________
Veritas Prep | GMAT Instructor

Veritas Prep Reviews
Save $100 off any live Veritas Prep GMAT Course

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Thanked by: manik11
Enroll in a Veritas Prep GMAT class completely for FREE. Wondering if a GMAT course is right for you? Attend the first class session of an actual GMAT course, either in-person or live online, and see for yourself why so many students choose to work with Veritas Prep. Find a class now!
Post Thu Nov 12, 2015 3:29 am
datonman wrote:
At a certain fruit stand, the price of each apple is 40 cents and the price of each orange is 60 cents. Mary selects a total of 10 apples and oranges from the fruit stand, and the average (arithmetic mean) price of the 10 pieces of fruit is 56 cents. How many oranges must Mary put back so that the average price of the pieces of fruit that she keeps is 52 cents?

(A) 1
(B) 2
(C) 3
(D) 4
(E) 5
An alternate approach is to PLUG IN THE ANSWERS, which represent the number of oranges that must be put back.
Before any oranges are put back, the total cost of the 10 pieces of fruit = 10*56 = 560.
When the correct answer choice is plugged in, the average cost will decrease to 52 cents.

Answer choice D: 4 oranges put back
Resulting total cost after 4 60-cent oranges are put back = 560 - (4*60) = 320.
Average price of the remaining 6 pieces of fruit = 320/6 = 53+.
The average price is too high.
Eliminate D.

Since oranges are more expensive than apples, the average price will decrease to 52 cents only if MORE oranges are put back.

The correct answer is E.

Answer choice E: 5 oranges put back
Resulting total cost after 5 60-cent oranges are put back = 560 - (5*60) = 260.
Average price of the remaining 5 pieces of fruit = 260/5 = 52.
Success!

_________________
Mitch Hunt
GMAT Private Tutor
GMATGuruNY@gmail.com
If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Thank" icon.
Available for tutoring in NYC and long-distance.
For more information, please email me at GMATGuruNY@gmail.com.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Thanked by: manik11
Free GMAT Practice Test How can you improve your test score if you don't know your baseline score? Take a free online practice exam. Get started on achieving your dream score today! Sign up now.
Post Thu Nov 12, 2015 3:15 am
Quote:
At a certain fruit stand, the price of each apple is 40 cents and the price of each orange is 60 cents. Mary selects a total of 10 apples and oranges from the fruit stand, and the average (arithmetic mean) price of the 10 pieces of fruit is 56 cents. How many oranges must Mary put back so that the average price of the pieces of fruit that she keeps is 52 cents?

(A) 1
(B) 2
(C) 3
(D) 4
(E) 5
Alternate approach:

The original total cost of the 10 pieces of fruit = 10*56 = 560.
According to the answers, after 1, 2, 3, 4, or 5 pieces are removed -- so that 9, 8, 7, 6, or 5 pieces remain -- the average cost decreases to 52.
Since the prices are each a multiple of 10, the new total cost after the oranges are removed must also be a multiple of 10.
Only the option in red -- implying 5 remaining pieces of fruit -- will yield a new total cost that is a multiple of 10:
5*52 = 260.

The correct answer is E.

_________________
Mitch Hunt
GMAT Private Tutor
GMATGuruNY@gmail.com
If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Thank" icon.
Available for tutoring in NYC and long-distance.
For more information, please email me at GMATGuruNY@gmail.com.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Free GMAT Practice Test How can you improve your test score if you don't know your baseline score? Take a free online practice exam. Get started on achieving your dream score today! Sign up now.

Best Conversation Starters

1 lheiannie07 120 topics
2 LUANDATO 62 topics
3 swerve 62 topics
4 ardz24 61 topics
5 AAPL 57 topics
See More Top Beat The GMAT Members...

Most Active Experts

1 image description Scott@TargetTestPrep

Target Test Prep

174 posts
2 image description Brent@GMATPrepNow

GMAT Prep Now Teacher

173 posts
3 image description Rich.C@EMPOWERgma...

EMPOWERgmat

131 posts
4 image description Jeff@TargetTestPrep

Target Test Prep

130 posts
5 image description EconomistGMATTutor

The Economist GMAT Tutor

130 posts
See More Top Beat The GMAT Experts