• e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer
  • EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors
  • Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep

#60 Official Guide

This topic has 4 expert replies and 0 member replies
RahilM824 Newbie | Next Rank: 10 Posts Default Avatar
Joined
02 Feb 2015
Posted:
1 messages

#60 Official Guide

Post Mon Feb 02, 2015 8:19 am
Struggling with this one:

On a certain day, orangeade was made by mixing a certain amount of orange juice with an equal amount of water. On the next day, orangeade was made by mixing the same amount of orange juice with twice the amount of water. On both days, all the orangeade that was made was sold. If the revenue from selling the orangeade was the same for both days and if the orangeade was sold at $.60 a glass on the first day, what was the price per glass on the second day?

A) $.15
B) $.20
C) $.30
D) $.40
E) $.45

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Need free GMAT or MBA advice from an expert? Register for Beat The GMAT now and post your question in these forums!
Top Reply
Post Fri May 01, 2015 9:30 am
RahilM824 wrote:
Struggling with this one:

On a certain day, orangeade was made by mixing a certain amount of orange juice with an equal amount of water. On the next day, orangeade was made by mixing the same amount of orange juice with twice the amount of water. On both days, all the orangeade that was made was sold. If the revenue from selling the orangeade was the same for both days and if the orangeade was sold at $.60 a glass on the first day, what was the price per glass on the second day?

A) $.15
B) $.20
C) $.30
D) $.40
E) $.45
We are given that orangeade is made on Day 1 with an EQUAL AMOUNT of water and orange juice. We can set this information up into a ratio using a variable multiplier:

W : OJ = x : x

Thus, orangeade quantity = amount of water + amount of OJ = x + x = 2x

We are next given that orangeade on Day 2 was made by mixing the SAME AMOUNT of orange juice with TWICE THE AMOUNT of water. We can set this information up into a ratio using a variable multiplier:

W : OJ = 2x : x

Thus, orangeade quantity = amount of water + amount of OJ = 2x + x = 3x

We also know that all orangeade made was sold and that the revenue on both days was the same. We can therefore set up the following equation:

Day 1 Revenue = Day 2 Revenue

That is,

(quantity sold Day 1)(price per glass Day 1) = (quantity sold Day 2)(price per glass Day 2)

Let a be the amount of orangeade a glass can hold, then

quantity sold Day 1 = the number of glasses of orangeade sold on Day 1 = 2x/a

Similarly,

quantity sold Day 2 = the number of glasses of orangeade sold on Day 2 = 3x/a

We also know that the price per glass on day 1 = $0.6

But we don’t know the price per glass on day 2, so let’s label it as variable p.

We now have:

(2x/a)(0.6) = (3x/a)(p)

Multiplying both sides by a, we have:

(2x)(0.6) = (3x)(p)

1.2x = 3xp

1.2 = 3p

p = 0.4

Thus, each glass of orangeade was sold for $0.40 on Day 2.

The answer is D

_________________
Jeffrey Miller Head of GMAT Instruction

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Thanked by: canbtg
Top Reply
Post Mon Feb 02, 2015 9:37 am
RahilM824 wrote:
Struggling with this one:

On a certain day, orangeade was made by mixing a certain amount of orange juice with an equal amount of water. On the next day, orangeade was made by mixing the same amount of orange juice with twice the amount of water. On both days, all the orangeade that was made was sold. If the revenue from selling the orangeade was the same for both days and if the orangeade was sold at $.60 a glass on the first day, what was the price per glass on the second day?

A) $.15
B) $.20
C) $.30
D) $.40
E) $.45
First day:
Here, equal amounts of juice and water are used.
Let amount of orangeade = 1 glass juice + 1 glass water = 2 glasses.
Since each glass earns 60 cents, revenue = 2*60 = 120 cents.

Second day:
Revenue = 120 cents (same as on the first day).
Since twice as much water is used, amount of orangeade = 1 glass juice + 2 glasses water = 3 glasses.
Price per glass = revenue/glasses = 120/3 = 40 cents.

The correct answer is D.

_________________
Mitch Hunt
GMAT Private Tutor
GMATGuruNY@gmail.com
If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Thank" icon.
Available for tutoring in NYC and long-distance.
For more information, please email me at GMATGuruNY@gmail.com.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Thanked by: RahilM824
Free GMAT Practice Test How can you improve your test score if you don't know your baseline score? Take a free online practice exam. Get started on achieving your dream score today! Sign up now.
Post Fri May 01, 2015 9:30 am
RahilM824 wrote:
Struggling with this one:

On a certain day, orangeade was made by mixing a certain amount of orange juice with an equal amount of water. On the next day, orangeade was made by mixing the same amount of orange juice with twice the amount of water. On both days, all the orangeade that was made was sold. If the revenue from selling the orangeade was the same for both days and if the orangeade was sold at $.60 a glass on the first day, what was the price per glass on the second day?

A) $.15
B) $.20
C) $.30
D) $.40
E) $.45
We are given that orangeade is made on Day 1 with an EQUAL AMOUNT of water and orange juice. We can set this information up into a ratio using a variable multiplier:

W : OJ = x : x

Thus, orangeade quantity = amount of water + amount of OJ = x + x = 2x

We are next given that orangeade on Day 2 was made by mixing the SAME AMOUNT of orange juice with TWICE THE AMOUNT of water. We can set this information up into a ratio using a variable multiplier:

W : OJ = 2x : x

Thus, orangeade quantity = amount of water + amount of OJ = 2x + x = 3x

We also know that all orangeade made was sold and that the revenue on both days was the same. We can therefore set up the following equation:

Day 1 Revenue = Day 2 Revenue

That is,

(quantity sold Day 1)(price per glass Day 1) = (quantity sold Day 2)(price per glass Day 2)

Let a be the amount of orangeade a glass can hold, then

quantity sold Day 1 = the number of glasses of orangeade sold on Day 1 = 2x/a

Similarly,

quantity sold Day 2 = the number of glasses of orangeade sold on Day 2 = 3x/a

We also know that the price per glass on day 1 = $0.6

But we don’t know the price per glass on day 2, so let’s label it as variable p.

We now have:

(2x/a)(0.6) = (3x/a)(p)

Multiplying both sides by a, we have:

(2x)(0.6) = (3x)(p)

1.2x = 3xp

1.2 = 3p

p = 0.4

Thus, each glass of orangeade was sold for $0.40 on Day 2.

The answer is D

_________________
Jeffrey Miller Head of GMAT Instruction

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Thanked by: canbtg
Post Mon Feb 02, 2015 9:37 am
RahilM824 wrote:
Struggling with this one:

On a certain day, orangeade was made by mixing a certain amount of orange juice with an equal amount of water. On the next day, orangeade was made by mixing the same amount of orange juice with twice the amount of water. On both days, all the orangeade that was made was sold. If the revenue from selling the orangeade was the same for both days and if the orangeade was sold at $.60 a glass on the first day, what was the price per glass on the second day?

A) $.15
B) $.20
C) $.30
D) $.40
E) $.45
First day:
Here, equal amounts of juice and water are used.
Let amount of orangeade = 1 glass juice + 1 glass water = 2 glasses.
Since each glass earns 60 cents, revenue = 2*60 = 120 cents.

Second day:
Revenue = 120 cents (same as on the first day).
Since twice as much water is used, amount of orangeade = 1 glass juice + 2 glasses water = 3 glasses.
Price per glass = revenue/glasses = 120/3 = 40 cents.

The correct answer is D.

_________________
Mitch Hunt
GMAT Private Tutor
GMATGuruNY@gmail.com
If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Thank" icon.
Available for tutoring in NYC and long-distance.
For more information, please email me at GMATGuruNY@gmail.com.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Thanked by: RahilM824
Free GMAT Practice Test How can you improve your test score if you don't know your baseline score? Take a free online practice exam. Get started on achieving your dream score today! Sign up now.

Best Conversation Starters

1 lheiannie07 120 topics
2 ardz24 65 topics
3 LUANDATO 63 topics
4 swerve 61 topics
5 AAPL 59 topics
See More Top Beat The GMAT Members...

Most Active Experts

1 image description Scott@TargetTestPrep

Target Test Prep

186 posts
2 image description Brent@GMATPrepNow

GMAT Prep Now Teacher

171 posts
3 image description Jeff@TargetTestPrep

Target Test Prep

147 posts
4 image description Rich.C@EMPOWERgma...

EMPOWERgmat

133 posts
5 image description GMATGuruNY

The Princeton Review Teacher

128 posts
See More Top Beat The GMAT Experts