While working on Math questions from OG, I've been very frustrated on several occassions that the questions were written in a very confusing way to understand, especially for those non-English students like myself.
Here is one good example. (Perhpas I am too dumb to understand)
A shipment of 1500 heads of cabbage, each of which was approximately the same size, was purchased for $600. The day the shipment arrived, 2/3 of the heads were sold, each at 25% above the cost per head. The following day, the rest were sold at a price per head equal to 10% less than the price each head sold for on the day before. What was the gross profit on this shipment?
A. $100
B. $115
C. $125
D. $130
E. $135
This question isnt tough at all. However, the statement "...10% less ... sold for on the day before" is very confusing. If you chose 10% less than 25%, the answer would be $130(D). If you chose 10% less than original price (=90%), the answer would be $125 (C).
Based on my understanding (sorry for my poor English), the statement clearly stated that "10% less than the day before" which should be 15% (25%-10%). I was wrong, not because I got stuck with the Math, but with the poorly structured on this question.
I'd like to avoid this kinda mistake in the near future, and what's the best solution?
Jimbo
Math vs English
This topic has expert replies
True this is a relatively easy or more like average math exercise.
I am not a native speaker also and what I can see as your mistake is the following:
The question did not clearly state what you said!
Not "... 10% than the day before" BUT
....sold at a price per head equal to 10% less than the price each head sold for on the day before.
The emphasis of the statement is ..,10% discount on the price of $ 0.5 and NOT 10% discount on the PERCENTAGE ITSELF the 25%.
I actually disagree with you I think it is quite clear what the question asks. Try to read slowly and carefully and you will definitely see how this goes!
MY SOLUTION PATH BRIEFLY
600/1500= 0.4
125% of 0.4 = 0.5
10% discount ON 0.5 equals 0.45
1000 x 0.5 = 500
500 x 0.45 = 225
725-600= 125
Good luck to you....
Good luck to me ...my examination is 16 february!!
Peace
I am not a native speaker also and what I can see as your mistake is the following:
The question did not clearly state what you said!
Not "... 10% than the day before" BUT
....sold at a price per head equal to 10% less than the price each head sold for on the day before.
The emphasis of the statement is ..,10% discount on the price of $ 0.5 and NOT 10% discount on the PERCENTAGE ITSELF the 25%.
I actually disagree with you I think it is quite clear what the question asks. Try to read slowly and carefully and you will definitely see how this goes!
MY SOLUTION PATH BRIEFLY
600/1500= 0.4
125% of 0.4 = 0.5
10% discount ON 0.5 equals 0.45
1000 x 0.5 = 500
500 x 0.45 = 225
725-600= 125
Good luck to you....
Good luck to me ...my examination is 16 february!!
Peace
GMAT/MBA Expert
- Stacey Koprince
- GMAT Instructor
- Posts: 2228
- Joined: Wed Dec 27, 2006 3:28 pm
- Location: Montreal, Canada
- Thanked: 639 times
- Followed by:694 members
- GMAT Score:780
Redh is right - you have to read every single word. The test is actually pretty precise with its language - if they had meant us to use percentage, they would have said percentage, not price.
Just remember that every single word you read is there for a reason.
Just remember that every single word you read is there for a reason.
Please note: I do not use the Private Messaging system! I will not see any PMs that you send to me!!
Stacey Koprince
GMAT Instructor
Director of Online Community
Manhattan GMAT
Contributor to Beat The GMAT!
Learn more about me
Stacey Koprince
GMAT Instructor
Director of Online Community
Manhattan GMAT
Contributor to Beat The GMAT!
Learn more about me
-
- Moderator
- Posts: 772
- Joined: Wed Aug 30, 2017 6:29 pm
- Followed by:6 members
Total cost price for 1500 heads = $1500
cost price per head = 600/1500 = $0.4
on the 1st day, two-third were sold
i.e 2/3 of 1500 heads
=1000 heads were sold
selling price per head = cost price per head + %profit
= 0.4 + 25% of $0.4
= 1.25 (0.4) = $0.5
Total selling price = 1000 * $0.5 = $500
on the 2nd day, the rest were sold.
i.e 1500-1000 = 500heads
selling price per head = 10% less than selling price on 1st day
= $0.5 - 10% of $0.5
= 0.9 (0.5) = $0.45
Total selling price on 2nd day = 500 * $0.45 =$225
Total selling price for 1500 heads = $500 + $225 = $725
therefore, Gross profit = selling price - cost price
= $725 - $600 = $125
cost price per head = 600/1500 = $0.4
on the 1st day, two-third were sold
i.e 2/3 of 1500 heads
=1000 heads were sold
selling price per head = cost price per head + %profit
= 0.4 + 25% of $0.4
= 1.25 (0.4) = $0.5
Total selling price = 1000 * $0.5 = $500
on the 2nd day, the rest were sold.
i.e 1500-1000 = 500heads
selling price per head = 10% less than selling price on 1st day
= $0.5 - 10% of $0.5
= 0.9 (0.5) = $0.45
Total selling price on 2nd day = 500 * $0.45 =$225
Total selling price for 1500 heads = $500 + $225 = $725
therefore, Gross profit = selling price - cost price
= $725 - $600 = $125
GMAT/MBA Expert
- Scott@TargetTestPrep
- GMAT Instructor
- Posts: 7223
- Joined: Sat Apr 25, 2015 10:56 am
- Location: Los Angeles, CA
- Thanked: 43 times
- Followed by:29 members
We are given that a shipment of 1500 heads of cabbage costs 600 dollars, or 600/1500 = $0.40 per cabbage.jng1103 wrote:
A shipment of 1500 heads of cabbage, each of which was approximately the same size, was purchased for $600. The day the shipment arrived, 2/3 of the heads were sold, each at 25% above the cost per head. The following day, the rest were sold at a price per head equal to 10% less than the price each head sold for on the day before. What was the gross profit on this shipment?
A. $100
B. $115
C. $125
D. $130
E. $135
We are given that 2/3 x 1500 = 1,000 heads of cabbage sold for 1.25 x $0.40 = $0.50. So, a total of 1,000 x $0.50 = $500 was made on the sale of those heads of cabbage.
The next day, the remaining 500 heads of cabbage were sold at a price of 0.9 x $0.50 = $0.45, so a total of 500 x $0.45 = $225 dollars was made on the sale of those heads.
Thus, a total of 500 + 225 = $725 was made.
Thus, profit = 725 - 600 = $125.
Answer: C
Scott Woodbury-Stewart
Founder and CEO
[email protected]
See why Target Test Prep is rated 5 out of 5 stars on BEAT the GMAT. Read our reviews