literary criticism

This topic has expert replies
Master | Next Rank: 500 Posts
Posts: 221
Joined: Mon Dec 22, 2008 6:24 pm
Thanked: 2 times

literary criticism

by mgmt_gmat » Thu Feb 11, 2010 5:23 am
As literary criticism grows more complex, students majoring in specialized areas like those of post-colonialism and Marxist discourse have been becoming increasingly successful at finding positions in the faculties of top universities.

A. majoring in specialized areas like those of post-colonialism and Marxist discourse have been becoming increasingly
B. who major in such specialized areas as post-colonialism and Marxist discourse are becoming more and more
C. who majored in specialized areas such as those of post-colonialism and Marxist discourse are being increasingly
D. who major in specialized areas like those of post-colonialism and Marxist discourse have been becoming more and more
E. having majored in such specialized areas as post-colonialism and Marxist discourse are being increasingly

Please explain.

User avatar
Master | Next Rank: 500 Posts
Posts: 407
Joined: Sun Nov 29, 2009 1:20 am
Location: India
Thanked: 20 times
Followed by:1 members

by hrishi19884 » Thu Feb 11, 2010 6:03 am
30 sec
mgmt_gmat wrote:As literary criticism grows more complex, students majoring in specialized areas like those of post-colonialism and Marxist discourse have been becoming increasingly successful at finding positions in the faculties of top universities.

A. majoring in specialized areas like those of post-colonialism and Marxist discourse have been becoming increasingly
Incorrect : "like" incorrect use..it should be "such as"

B. who major in such specialized areas as post-colonialism and Marxist discourse are becoming more and more
Correct - present tense maintained, "such ...as" correct use

C. who majored in specialized areas such as those of post-colonialism and Marxist discourse are being increasingly
incorrect : majored -past tense not needed

D. who major in specialized areas like those of post-colonialism and Marxist discourse have been becoming more and more
Incorrect : same as A

E. having majored in such specialized areas as post-colonialism and Marxist discourse are being increasingly
Incorrect "having majored" not required..changes tense of original sentence.

.
Hrishi

"As you sow, so shall you reap"

User avatar
Legendary Member
Posts: 1560
Joined: Tue Nov 17, 2009 2:38 am
Thanked: 137 times
Followed by:5 members

by thephoenix » Thu Feb 11, 2010 6:07 am
mgmt_gmat wrote:As literary criticism grows more complex, students majoring in specialized areas like those of post-colonialism and Marxist discourse have been becoming increasingly successful at finding positions in the faculties of top universities.

A. majoring in specialized areas like those of post-colonialism and Marxist discourse have been becoming increasingly
B. who major in such specialized areas as post-colonialism and Marxist discourse are becoming more and more
C. who majored in specialized areas such as those of post-colonialism and Marxist discourse are being increasingly
D. who major in specialized areas like those of post-colonialism and Marxist discourse have been becoming more and more
E. having majored in such specialized areas as post-colonialism and Marxist discourse are being increasingly

Please explain.
IMO B

post-colonialism and Marxist are quoted as example therefore such as is better/correct than like or as----> A < D out

C is wrng bcpz majored is simple past and are is simple present.....lacks llelism + are being is wrong ...(redundant)

D) are being wrong....having is wrng verb tense