A shopkeeper bought rice at $11, $16, and $20 per kilogram. He mixes them in the ratio 2:3:5 by weight, and sells the

This topic has expert replies
Moderator
Posts: 1893
Joined: 29 Oct 2017
Followed by:2 members

Timer

00:00

Your Answer

A

B

C

D

E

Global Stats

E-GMAT

A shopkeeper bought rice at $11, $16, and $20 per kilogram. He mixes them in the ratio 2:3:5 by weight, and sells the mixture at a profit of 40%. At what price per kilogram did the shopkeeper sell the rice?

A. $20.8
B. $21.8
C. $23.8
D. $24.8
E. $26.8

OA C