• Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep
  • Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors
  • EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT
  • Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep
  • e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer

Joan spent $10 to buy

This topic has 2 expert replies and 0 member replies

Joan spent $10 to buy

Post Sun Sep 24, 2017 3:52 am
Elapsed Time: 00:00
  • Lap #[LAPCOUNT] ([LAPTIME])
    Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples and oranges at a store where each apple cost $2 and each orange cost $1. How many apples did she buy?

    (1) She spent more than $6 on buying oranges

    (2) She spent less than $10 on buying oranges

    Which of the statements is the correct answer?Why can't the both statements be the right Option?

    OA A

    Need free GMAT or MBA advice from an expert? Register for Beat The GMAT now and post your question in these forums!
    Post Sun Sep 24, 2017 4:44 am
    lheiannie07 wrote:
    Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples and oranges at a store where each apple cost $2 and each orange cost $1. How many apples did she buy?

    (1) She spent more than $6 on buying oranges

    (2) She spent less than $10 on buying oranges

    Which of the statements is the correct answer?Why can't the both statements be the right Option?

    OA A
    Statement 1: She spent more than $6 on buying oranges

    => She spent 7, 8, or 9 dollars on buying oranges. Excluded $10 as then we would not have any money to buy an apple.

    Case 1: She spent $7 on buying oranges.
    => She spent $3 on buying apples. But this is not possible since in $3 she can only buy one apple and $1 would be left. Not a possible case.

    Case 2: She spent $8 on buying oranges.
    => She spent $2 on buying an apple. A possible case.

    Case 1: She spent $9 on buying oranges.
    => She spent $1 on buying apples. But this is not possible since in $1 she cannot buy at least one apple. Not a possible case.

    Thus, she bought one apple. Sufficient.

    Statement 2: She spent less than $10 on buying oranges

    Case 1: She spent $8 on buying oranges.
    => She spent $2 on buying an apple. She bought one apple.

    Case 2: She spent $6 on buying oranges.
    => She spent $4 on buying apples. She bought two apples.

    No unique answer. Insufficient.

    The correct answer: A

    Hope this helps!

    Download free ebook: Manhattan Review GMAT Quantitative Question Bank Guide

    -Jay
    _________________
    Manhattan Review GMAT Prep

    Locations: New York | Hyderabad | Mexico City | Toronto | and many more...

    Schedule your free consultation with an experienced GMAT Prep Advisor! Click here.

    Thanked by: lheiannie07
    Post Sun Sep 24, 2017 6:09 am
    lheiannie07 wrote:
    Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples and oranges at a store where each apple cost $2 and each orange cost $1. How many apples did she buy?

    (1) She spent more than $6 on buying oranges
    (2) She spent less than $10 on buying oranges
    Target question: How many apples did Joan buy?

    Given: Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples and oranges at a store where each apple cost $2 and each orange cost $1.
    Since there are only a handful of possible outcomes, we might benefit from quickly listing them:
    i) Joan buys 1 apple (for $2) and 8 oranges (for $8)
    ii) Joan buys 2 apples (for $4) and 6 oranges (for $6)
    iii) Joan buys 3 apples (for $6) and 4 oranges (for $4)
    iv) Joan buys 4 apple (for $8) and 2 oranges (for $2)


    Statement 1: She spent more than $6 on buying oranges
    When we check our list of possible outcomes, we see that only one outcome (case iv) satisfies statement 1.
    So, it MUST be the case that Joan bought 4 apples
    Since we can answer the target question with certainty, statement 1 is SUFFICIENT

    Statement 2: She spent less than $10 on buying oranges
    When we check our list of possible outcomes, we see that ALL 4 outcomes satisfy statement 2.
    So, it's possible that Joan bought 1 apple, 2 apples, 3 apples OR 4 apples
    Since we cannot answer the target question with certainty, statement 2 is NOT SUFFICIENT

    Answer: A

    Cheers,
    Brent

    _________________
    Brent Hanneson – Founder of GMATPrepNow.com
    Use our video course along with Beat The GMAT's free 60-Day Study Guide

    Check out the online reviews of our course
    Come see all of our free resources

    Thanked by: lheiannie07
    GMAT Prep Now's comprehensive video course can be used in conjunction with Beat The GMAT’s FREE 60-Day Study Guide and reach your target score in 2 months!

    Best Conversation Starters

    1 Vincen 180 topics
    2 lheiannie07 65 topics
    3 Roland2rule 49 topics
    4 ardz24 40 topics
    5 LUANDATO 16 topics
    See More Top Beat The GMAT Members...

    Most Active Experts

    1 image description Brent@GMATPrepNow

    GMAT Prep Now Teacher

    146 posts
    2 image description Rich.C@EMPOWERgma...

    EMPOWERgmat

    103 posts
    3 image description GMATGuruNY

    The Princeton Review Teacher

    100 posts
    4 image description EconomistGMATTutor

    The Economist GMAT Tutor

    92 posts
    5 image description Jay@ManhattanReview

    Manhattan Review

    79 posts
    See More Top Beat The GMAT Experts