• EMPOWERgmat Slider
    1 Hour Free
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    EMPOWERgmat Slider
  • PrepScholar GMAT
    5 Day FREE Trial
    Study Smarter, Not Harder

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    PrepScholar GMAT
  • Economist Test Prep
    Free Trial & Practice Exam
    BEAT THE GMAT EXCLUSIVE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Economist Test Prep
  • Magoosh
    Magoosh
    Study with Magoosh GMAT prep

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Magoosh
  • Varsity Tutors
    Award-winning private GMAT tutoring
    Register now and save up to $200

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Varsity Tutors
  • Kaplan Test Prep
    Free Practice Test & Review
    How would you score if you took the GMAT

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Kaplan Test Prep
  • Veritas Prep
    Free Veritas GMAT Class
    Experience Lesson 1 Live Free

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Veritas Prep
  • Target Test Prep
    5-Day Free Trial
    5-day free, full-access trial TTP Quant

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    Target Test Prep
  • e-gmat Exclusive Offer
    Get 300+ Practice Questions
    25 Video lessons and 6 Webinars for FREE

    Available with Beat the GMAT members only code

    MORE DETAILS
    e-gmat Exclusive Offer

DS from Gmat prep

This topic has 3 member replies
willymtz Newbie | Next Rank: 10 Posts Default Avatar
Joined
25 Apr 2007
Posted:
5 messages

DS from Gmat prep

Post Wed May 02, 2007 9:42 am
How to solve:

Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears could Pat have bought for the same amount of money?
(1) One pound of pears costs $0.50 more than one pounds of apples.
(2) One pound of peras costs 1.5 times as much as one pound of apples.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Need free GMAT or MBA advice from an expert? Register for Beat The GMAT now and post your question in these forums!
gm800 Newbie | Next Rank: 10 Posts Default Avatar
Joined
04 Apr 2007
Posted:
5 messages
Upvotes:
1
Top Reply
Post Wed May 02, 2007 4:18 pm
Lets say that the cost of each apple was x.

The total cost of apples = 5*x.

According to Statement (1) one pound of Pears costs 0.50c more than apples. Lets say the same amount of money can buy p pears.

5*x = p*(x+0.5)

there is insufficient information here to solve this.

According to statement (2), the pear costs 1.5 times as much as the apples per pound. This means you can buy 1.5 times less number of pears than you can buy apples. Since you know the money can buy 5 apples, this will always give you an answer.

So the choice is B.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Thanked by: gmattesttaker2
willymtz Newbie | Next Rank: 10 Posts Default Avatar
Joined
25 Apr 2007
Posted:
5 messages
Top Reply
Post Wed May 02, 2007 2:55 pm
Yes it is, how did you solve it?

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
gm800 Newbie | Next Rank: 10 Posts Default Avatar
Joined
04 Apr 2007
Posted:
5 messages
Upvotes:
1
Post Wed May 02, 2007 4:18 pm
Lets say that the cost of each apple was x.

The total cost of apples = 5*x.

According to Statement (1) one pound of Pears costs 0.50c more than apples. Lets say the same amount of money can buy p pears.

5*x = p*(x+0.5)

there is insufficient information here to solve this.

According to statement (2), the pear costs 1.5 times as much as the apples per pound. This means you can buy 1.5 times less number of pears than you can buy apples. Since you know the money can buy 5 apples, this will always give you an answer.

So the choice is B.

  • +1 Upvote Post
  • Quote
  • Flag
Thanked by: gmattesttaker2

Best Conversation Starters

1 lheiannie07 112 topics
2 swerve 64 topics
3 LUANDATO 64 topics
4 ardz24 61 topics
5 AAPL 57 topics
See More Top Beat The GMAT Members...

Most Active Experts

1 image description Scott@TargetTestPrep

Target Test Prep

227 posts
2 image description Brent@GMATPrepNow

GMAT Prep Now Teacher

176 posts
3 image description Jeff@TargetTestPrep

Target Test Prep

168 posts
4 image description Rich.C@EMPOWERgma...

EMPOWERgmat

138 posts
5 image description GMATGuruNY

The Princeton Review Teacher

129 posts
See More Top Beat The GMAT Experts